Nawozy rolnicze i ogrodnicze – kiedy i jak je stosować?

Zarówno rolnicy, jak i ogrodnicy potwierdzają, że nawozy skutecznie wspomagają rozwój roślin. Aby jednak działały zgodnie z naszymi oczekiwaniami, muszą być odpowiednio dobrane i aplikowane.

O czym mowa?

Nawozy to specjalnie stworzone produkty do stosowania w polu i ogrodzie. Ich skład został dopasowany do potrzeb konkretnych roślin. Wszystkie są jednak bogate w różnorodne składniki odżywcze, niezbędne do właściwego rozwoju roślin oraz wzmacniające ich odporność na trudne warunki bytowe i atmosferyczne. Wydłużają okres kwitnienia oraz owocowania, wspierają wzrost i rozwój nowych pędów oraz liści.  Dodatkowo użyźniają glebę i są w pełni bezpieczne dla ekosystemu. U roślin nienawożonych mogą występować różne problemy, warto więc pamiętać o regularnym stosowaniu tego rodzaju wsparcia. Pomoże ono w stworzeniu pięknego ogrodu oraz uzyskaniu satysfakcjonujących upraw.

Czym różnią się nawozy?

Gama produktów nawożących jest szeroka, a ich stosowanie powinno być uzależnione od indywidualnych potrzeb danego gatunku. Poszczególne nawozy różnią się między sobą składem, pochodzeniem, a także sposobem i okresem stosowania. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć:

  • Nawozy organiczne – które pozyskuje się z tkanek roślinnych oraz zwierzęcych. Ich dużą zaletą jest to, że są w pełni ekologiczne i bezpieczne dla środowiska. Nie posiadają składników chemicznych. Użyźniają glebę, aktywnie ją wspierając. Do tego typu nawozów należą m.in. obornik i kompost, ale również mączka ze zmielonych kości bydła rzeźnego. Można je kupić lub stworzyć samodzielnie.
  • Nawozy mineralne – w przeciwieństwie do wcześniej opisanych produktów organicznych, te nawozy są syntetyczne, czyli stworzone sztucznie, w oparciu                         o zapotrzebowanie konkretnych roślin. Posiadają one ściśle określony skład                 i zastosowanie, np. do roślin kwitnących, zielonych, doniczkowych, sukulentów, drzewek owocowych itp. Mogą one posiadać różnorodną formę – płynu, granulatu, proszku itp. Zazwyczaj są wzbogacane w magnez, potas, azot, fosfor, siarkę, cynk i żelazo. Niektóre z nich nadają się do stosowania przez cały rok, natomiast inne jedynie w określonych porach (np., wiosną lub jesienią). Używając nawozów mineralnych, należy stosować się do podanych na opakowaniu jednorazowych  dawek i nie przekraczać ich, ponieważ nadmiar nawozu może być równie szkodliwy, jak jego brak.
  • Nawozy zielone – jest to najbardziej naturalny, a jednocześnie pracochłonny sposób nawożenia gleby. Polega on na wysiewie roślin samoczynnie poprawiających  jej jakość. Ich proces rozkładu spulchni i użyźnia ziemię, wzbogacając ją w wartościowe składniki. Najczęściej jako nawóz zielony wysiewa się grykę, łubin oraz gorczycę.

Jak wybrać najlepszy produkt?

Decydując się na zakup nawozów syntetycznych, warto dobrze przemyśleć, jakie potrzeby ma on spełniać i do jakich roślin będzie stosowany. Czy wystarczy produkt uniwersalny, czy lepiej kupić kilka osobnych środków? Dobrze jest również zwrócić uwagę na skład produktu – im bogatszy i bardziej naturalny, tym lepiej. Polecanymi produktami wzmacniającymi kondycję roślin są nawozy Florovit, produkowane przez GRUPĘ INCO S.A. –  zobacz: https://www.inco.pl/dzialalnosci/nawozy-ogrodnicze

Related posts

Leave a Comment