Ogród zimowy jako łącznik ogrodu z salonem

Ogród zimowy może pełnić rolę dodatkowego salonu lub oranżerii. Ma on sporo zalet, ale trzeba też pamiętać o niedogodnościach związanych z jego budową. Jeżeli zastanawiasz się nad zainwestowaniem w zimowy ogród, dowiedz się więcej o tym rozwiązaniu.

Typy ogrodów zimowych

Przydomowe oranżerie mają długą historię i mimo upływu czasu wciąż cieszą się dużą popularnością. Szczególnie doceniają je osoby, które lubią odpoczywać wśród zieleni. Najczęściej zimowe ogrody są połączone z domem, ale spotkać można się też z projektami wolnostojącymi. Te pierwsze pełnią rolę łącznika między salonem a ogrodem, a przy okazji powiększają powierzchnię użytkową budynku.

Ogrody zimowe mogą być ogrzewane lub nieogrzewane. W pierwszym przypadku oranżeria pełni funkcję werandy, która jest użytkowana wyłącznie w sezonie wiosenno-letnim. Jeżeli w ogrodzie zimowym zostanie zamontowane ogrzewanie, to powstaje dodatkowe pomieszczenie, z którego użytkownicy mogą korzystać przez cały rok. Co więcej, w takiej oranżerii bez przeszkód można uprawiać egzotyczną roślinność. 

Ogród zimowy „Veranda Sanremo”

Zalety zimowych ogrodów

Oranżerie podnoszą walor estetyczny i atrakcyjność budynku. Ponieważ najczęściej są to obiekty przeszklone od progu po dach, są pełne naturalnego światła nawet zimą. Jeżeli będąc właścicielem zimowego ogrodu zadbasz o uprawnianą w nim roślinność, odpoczywanie w takim miejscu będzie czystą przyjemnością.

Jeżeli w projekcie zimowego ogrodu zostało uwzględnione ogrzewanie, to z powodzeniem może on pełnić funkcję salonu lub jadalni przez cały rok. Wówczas można w nim spędzać popołudnia i przyjmować gości. Może też zostać przystosowany do pracy – wystarczy tylko wygospodarować w nim miejsce na biurko.

Z punktu widzenia właścicieli domów jednorodzinnych oranżeria ma jeszcze jedną zaletę – ma korzystny wpływ na bilans cieplny budynków. Ogród zimowy w postaci przybudówki pośredniczy między ogrzewanym domem a chłodnym powietrzem na zewnątrz. Gotowe ogrody zimowe z palram.pl montowane do elewacji są dobrym przykładem na to, że cały proces nie musi być skomplikowany ani zbyt kosztowny jeśli zdecydujemy się na gotowe rozwiązanie.

gotowy ogród zimowy „Sun Room” z palram.pl

Wady zimowych ogrodów

Mimo że odpoczywanie przez cały rok wśród zieleni bez wątpienia jest bardzo komfortowe, to założenie i utrzymanie ogrodu zimowego jest kosztowne. W zależności od metrażu tego pomieszczenia, konieczne może być wystąpienie o pozwolenie na budowę, co wiąże się z załatwianiem formalności w urzędach.

Pozostaje jeszcze kwestia utrzymania roślinności w nienagannym stanie. Jeżeli zamierzasz założyć zimowy ogród, musisz przygotować się na spore nakłady pracy, a także wydatki związane z zakupem m.in. akcesoriów do pielęgnacji roślin.

O czym pamiętać, zakładając zimowy ogród?

Po przeanalizowaniu zarówno plusów, jak i minusów zimowego ogrodu zdecydowałeś się na jego założenie? Zanim rozpoczniesz pracę, wybierz lokalizację oranżerii. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Przykładowo ogród zimowy położony po stronie południowej lub zachodniej będzie bardzo nasłoneczniony latem. Wówczas też przebywanie w nim nie będzie komfortowe, chyba że zainwestujesz w klimatyzację. Choć takie rozwiązanie jest praktyczne, podniesie koszt całej inwestycji.

Jeżeli zdecydujesz się na oranżerię w postaci przybudówki, zwróć uwagę na to, aby łączyła się ona z ogrodem. W ten sposób zyskasz naturalne przedłużenie salonu – z oranżerii będzie można przejść bezpośrednio na zewnątrz. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom z zakresu budownictwa, nie ma też przeszkód, aby ogród zimowy stylistycznie pasował do pozostałych zabudowań znajdujących się na działce.

Related posts

Leave a Comment