Co w ofercie powinno mieć dobre centrum ogrodnicze?

Centrum ogrodnicze w głównej mierze kojarzy się z wielką hurtownią roślin. Nie można jej przyrównać do działu ogrodowego w większości sklepów budowlanych, gdyż centrum ogrodnicze posiada zdecydowanie większy asortyment niż mogłoby się wydawać. Co zatem powinno zawierać centrum ogrodnicze, by można je było nazwać miejscem godnym polecenia?

Centrum ogrodnicze

Wraz z nadejściem wiosny, coraz więcej ludzi szuka nowych okazów roślin, którymi będą mogli obsadzić swoje ogrody, podwórka, sady czy działki. By mieć wszystko na wyciągnięcie ręki, zazwyczaj decyzja pada na pokaźnych rozmiarów centrum ogrodnicze. Dlaczego? Dlatego, że takie centrum ogrodnicze jest gwarancją udanych zakupów nie tylko samych roślin, ale i wszelkiego rodzaju asortymentu rolniczo-ogrodniczego.

Jednym z ciekawych centrów jest to założone w 1922 roku przez Wojciecha i Ludwikę Strączkowskich. Nazwa tego centrum jest oczywiście zaczerpnięta od nazwiska założycieli – a więc „Strączkowscy – centrum ogrodnicze”. Początkowa uprawa kwiatów i warzyw skupiała się jedynie na rynku poznańskim. Z czasem jednak centrum powiększało swoją przestrzeń i dziś jest w stanie zaopatrywać działkowców w całej Polsce. Opierając się więc o doświadczenie i zaangażowanie centrum ogrodnicze Strączkowscy, warto jest wypisać asortyment, który powinien znajdować się w każdym, porządnym centrum ogrodniczym.

Centrum ogrodnicze – rośliny to podstawa

Jak wiadomo, do centrum ogrodniczego w głównej mierze przybywa się po rośliny. Dlatego warto jest śledzić rynek i odpowiednio dobierać gatunki roślin do różnych potrzeb klientów. Jakie zatem rośliny na pewno muszą znaleźć się w centrum ogrodniczym?

1. Rośliny domowe – mowa tutaj nie tylko o roślinach doniczkowych ale i tych, które z powodzeniem można pielęgnować na balkonie czy tarasie. Choć wydawałoby się, że rośliny domowe nie wymagają zbyt dużego nakładu pracy, to jednak prawda jest zupełnie inna.

Rośliny domowe potrzebują zdecydowanie więcej uwagi od tych, które sadzi się na zewnątrz. Domowe roślinki wymagają odpowiedniego nawożenia, regularnego podlewania i odpowiedniego oświetlenia. Nie wszystkie kwiaty mogą stać na parapecie w pełnym słońcu przez cały dzień, tak samo jak nie wszystkie rośliny dobrze zniosą półmrok czy zaciemnione miejsca. Dlatego też dobre centrum ogrodnicze powinno segregować rośliny względem ich przeznaczenia oraz tego, co dana roślinka lubi najbardziej.

Przykład roślin domowych, które powinny znajdować się w centrum ogrodniczym:

  • kaktusy – na przykład: koryfanta, echinokaktus Grusona, opuncja drobnokolczasta czy ferocactus wislizeni.
  • rośliny zielone – na przykład: aspidistra wyniosła, sracena deremeńska, pandan veitcha, epipremnum złociste cz fikus.
  • rośliny kwitnące – na przykład: storczyk, róża, azalia, begonia, cyneraria, hortensja czy gwiazda betlejemska.
  • rośliny owadożerne – na przykład: dzbanecznik, rosiczka, muchołówka czy kapturnica.
  • rośliny tropikalne – na przykład: juka gwatemalska, dracena wonna, daktylowiec właściwy czy asparagus pierzasty.
  • rośliny oczyszczające powietrze – na przykład: paprotka, bluszcz pospolity, rapis wyniosły czy skrzydłokwiat.
  • rośliny typu air plants, czyli żyjące w powietrzu – na przykład: oplątwa.

2. Rośliny ogrodowe – czyli to, co miłośnicy działek i sadów lubią najbardziej.

Roślin ogrodowych nie sposób wymienić. Jednak najogólniej można je podzielić na:

  • drzewa i krzewy iglaste – przykładowo: świerk, sosna, thuja, jałowce, modrzewie, cisy, jodły, cyprysy.
  • drzewa i krzewy liściaste – przykładowo: klony, buki, głogi, dęby, graby, lipy, akacje i wiele innych.
  • drzewa i krzewy owocowe – na przykład: jabłka, czereśnie, porzeczki, agrest, wiśnie, śliwki, morele itp.
  • zioła i sadzonki warzyw – na przykład: pomidory, papryka, ogórki, sałata, bazylia, mięta, tymianek.
  • trawy i byliny – na przykład: trawy ozdobne, funkie, lawendy, liliowce, piwonie, wrzosy itp.

3. Podłoża i nawozy

By rośliny rosły zdrowo i miały piękne barwy, nie wystarczy ich jedynie podlewać (i mowa tutaj zarówno o roślinach domowych, jak i ogrodowych). Do uprawy niezbędne będą odpowiednie podłoża (inne do kwiatów, inne do drzew czy do owoców i warzyw). Podłożem może być kora, kamyki, keramzyt czy ziemia. Jednak samo podłoże nie kiedy nie wystarczy. By cieszyć się pięknem roślin, warto je nawozić. Dzięki temu rośliny są zdrowe, ładnie rosną i nie atakują ich żadne choroby czy szkodniki.

Dobre centrum ogrodnicze powinno posiadać w ofercie: nawozy naturalne i biologiczne, oborniki, nawozy sztuczne, środki ochrony roślin oraz środki owadobójcze.

4. Narzędzia – bo ogród bez nich by nie istniał

Narzędzia jak: motyka, łopata, grabki, folie, rękawice, opryskiwacze, zraszacze czy konewki; powinny znajdować się w jednym miejscu każdego centrum ogrodniczego. Bez tego typu przyrządów, uprawa roślin – zarówno domowych, jak i ogrodowych – byłaby zdecydowanie trudniejsza. Spory wybór takich narzędzi pozwoli nie tylko każdemu zaawansowanemu ogrodnikowi ale również amatorowi, odpowiednio zaopiekować się roślinami i pozwolić im na piękny wzrost.

5. Ozdoby, doniczki, sztuczne kwiaty

Oprócz roślin i sprzętów do ich uprawy, niezbędne będą również wszelkiego rodzaju ozdoby. Mowa tutaj i o doniczkach (zarówno tych małych, jak i tych naprawdę pokaźnych rozmiarów), i o lampionach, i o figurkach dekoracyjnych. Do ozdób zalicza się także szkło, grille czy paleniska.

Bez tego typu asortymentu, dom nie wyglądałby tak ładnie. Brakowałoby mu charakteru, ponieważ właśnie takie detale nadają odpowiedniego smaczku całemu wystrojowi.

Related posts

Leave a Comment