Jakie przęsła ogrodzeniowe są najlepsze?

Jakie przęsła ogrodzeniowe są najlepsze?

Wybór przęseł ogrodowych nie jest łatwym zadaniem. Wszak muszą być nie tylko estetyczne oraz pasujące do aranżacji domu, ale także praktyczne i solidne. Na rynku dostępne są różne rodzaje przęseł wykonanych w różnej stylistyce oraz z różnych materiałów. Postawienie ogrodzenia jest inwestycją na długie lata, dlatego przed wyborem odpowiedniego produktu warto dobrze przemyśleć swój wybór.

Przęsła ogrodowe drewniane

Najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi na przęsła ogrodzeniowe jest metal i drewno. Są to dwa zupełnie inne materiały, które cechują się zupełnie różnymi parametrami. Odmienna jest także ich pielęgnacja, właściwości oraz charakter.

Przęsła drewniane cechują się pięknym, ciepłym, przytulnym i ponadczasowym klimatem. Drewno jest naturalnym materiałem, który doskonale współgra z roślinnością w ogrodzie. Przęsła drewnopodobne można malować na dowolne kolory, zachowując przy tym naturalne nierówności oraz rysunek usłojenia drewna.

Wadą tego rodzaju przęseł jest wysoka wrażliwość na czynniki atmosferyczne oraz niska odporność na uszkodzenia mechaniczne. Drewno może łatwo próchnieć, gnić oraz pokrywać się mchem i glonami. Aby przęsła z drewna pozostawały piękne i nienaruszone, konieczne jest ich regularna konserwacja.

Przęsła ogrodzeniowe metalowe

Bardziej elastycznym i odpornym na uszkodzenia materiałem jest stal. Bez problemu można ją dowolnie kształtować, wyginać, a nawet w niej rzeźbić. To właśnie dlatego przęsła metalowe są bardziej różnorodne oraz bardzo łatwo dopasować je do klimatu domu. Ponadto są bardzo wytrzymałe oraz dobrze chronią posesję (trudno je uszkodzić).

Skutecznie zabezpieczone przed korozją przęsła metalowe (ocynkowane oraz pomalowane proszkowo) mogą zachować nienaganny i piękny wygląd przez wiele długich lat.

Przęsła ogrodzeniowe klasyczne czy nowoczesne?

Przęsła metalowe dostępne są w szerokiej różnorodności stylistycznej. Drewno nie jest tak podatne na obróbkę, zdobienie i formowanie. W sprzedaży dostępnych jest tysiące wzorów przęseł metalowych, ale ich rodzaje można podzielić na klasyczne i nowoczesne.

Przęsła w stylu klasycznym czerpią z tradycyjnego budownictwa oraz sztuki metaloplastycznej. Cechują się cienkimi profilami oraz wygiętymi w łuki i fale ramami. Są bardzo zdobione, grotami, dekorami lub nawet rzeźbieniami.

Przęsła ogrodzeniowe w stylu nowoczesnym ze strony sklep.gardensteel.pl nawiązują do aktualnie panujących trendów (głównie minimalizmu). Cechują się szerokimi i płaskimi profilami, małą ilością zdobień oraz stonowaną kolorystyką. Często są całkowicie pozbawione zdobień lub posiadają nowoczesne dekoracje (np. perforowana blacha).

Przęsła ogrodzeniowe z wypełnieniem czy ażurowe?

Wybór między tymi dwoma rodzajami przęseł to nie tylko wybór estetyczny, ale także praktyczny. Należy dobrze przemyśleć, jakie są preferencje i potrzeby przyszłego posiadacza ogrodzenia.

Przęsła z wypełnieniem zbudowane są z profili, które stykają się ze sobą, tworząc jedynie minimalne otwory. Ten układ profili staje się kurtyną, która skutecznie ukrywa całą posesję przez wzrokiem innych osób.

W przęsłach ażurowych, profile mocowane są w większej odległości, gęściej lub rzadziej, ale zachowując widoczne prześwity w ogrodzeniu, przez które można dojrzeć całą posesję. Zapewniają one także dobry widok domowników na okolicę.

Related posts

Leave a Comment