Sezon wakacyjny przed nami, porozmawiajmy o montażu tarasów – budujemy przydomowy taras, krok po kroku.

Sezon wakacyjny przed nami, porozmawiajmy o montażu tarasów - budujemy przydomowy taras, krok po kroku.

W pewnym momencie u każdego z nas przychodzi taki moment, że mówimy sobie; to już czas na przydomowy taras, tylko od czego zacząć, co wybrać drewno czy kompozyt? Na wszarskie te pytania postaram się odpowiedzieć w tym poradniku ale już teraz rozwieję wątpliwości co do wyboru materiału.

Wybór pomiędzy tarasem drewnianym, a kompozytowym oparłbym jedynie o czas jaki trzeba poświęcać utrzymaniu w dobrej kondycji poszczególnych rozwiązań. Drewno będzie wymagało od Ciebie więcej uwagi, ponieważ każdego roku musisz pamiętać o czyszczeniu i impregnacji tarasu na początku sezonu i na zakończenie jeśli chcesz się nim cieszyć przez wiele lat – drewno jest po prostu mniej odporne na warunki atmosferyczne. Kompozyt to natomiast niemalże bezobsługowe rozwiązanie, jedyne co musimy zrobić to go porządnie umyć dedykowanymi środkami co zachowa jego piękno na lata. Minus kompozytu? Bardziej się nagrzewa.

Co ja bym wybrał? Pewnie kompozyt ponieważ jest przy nim zdecydowanie mniej pracy, a jestem zapracowaną osobą. Wróćmy do głównego tematu naszego poradnika. Montaż tarasu drewnianego i kompozytowego zasadniczo przebiega tak samo i odbywa się w następujących krokach:

Krok 1. Przygotowanie podłoża

Krok 2 Rozplanowanie ułożenia desek

Krok 3. Układanie legarów

Krok 4. Mocowanie legarów do podłoża

Krok 5. Montaż deski kompozytowej lub drewnianej

Przygotowanie podłoża pod taras – krok pierwszy.

Montaż tarasu kompozytowego, tak samo jak z deski drewnianej, powinien być poprzedzony przygotowanie podłoża. Najlepiej wykorzystać do tego celu wylewkę betonową lub fundamenty punktowe, zwłaszcza jeśli chcemy podnieść taras względem gruntu, co również istotne, jest to tańsze rozwiązanie. Konstrukcja tarasu wymaga idealnego równego podłoża, z niewielkim spadkiem około 3-4% (spadek w kierunku, od domu). Po przygotowani podłoża, możemy zabrać się za pracę z deskam.

Rozplanowanie ułożenia desek tarasowych – krok drugi

Jest to krok, który często się pomija ale wykonanie go pozwala uniknąć błędów na późniejszych etapach. Podczas planowania rozłożenia np. desek kompozytowych wychodzą wszelkie przeszkody  w postaci elementów konstrukcyjnych domu, np. schody, filary.

Co ile legary pod taras? – układanie legarów krok trzeci

Deska kompozytowa czy drewniana powinna zostać ułożona na legarach tarasowych. Dzięki rozłożeniu desek z punktu wcześniejszego, z łatwością będziemy mogli rozplanować rozmieszczenie legarów drewnianych lub aluminiowych. Każdy z nas zastanawia się, co ile legary pod taras, żeby zachować sztywność całej konsytuacji oraz uginania się desek tarasowych. Legary tarasowe powinny znajdować się mniej więcej w odległości 30-40 cm od siebie i być ułożone prostopadle do desek. Dzięki takiemu rozstawowi cała konstrukcja będzie trwała i stabilna.

Sezon wakacyjny przed nami, porozmawiajmy o montażu tarasów - budujemy przydomowy taras, krok po kroku.

Mocowanie legarów do podłoża – krok czwarty

Należy przymocować legary do podłoża za pomocą kołków rozporowych lub kotew chemicznych. Nie zapominaj o następujących kwestiach:

  • W legarach nawiercamy otwory, przez które zamontujemy kołki.
  • Górny otwór powinien być większy niż łepek kołka, a dolny mniejszy, żeby kołek mógł „złapać” legar.
  • Kołki montujemy w konstrukcji, mniej więcej co 50 cm, zapewni nam to stabilność konstrukcji.

Montaż tarasu z deski kompozytowej lub drewnianej – krok piąty

Mając za sobą powyższe kroki, możemy przystąpić do montażu desek tarasowych. W przypadku desek kompozytowych, każda deska powinna zostać przymocowana do legara za pomocą specjalnych klipsów startowych oraz klipsów montażowych, które pomagają zachować wymaganą dylatacje pomiędzy układanymi deskami. Co to jest dylatacja? Układane deski na tarasie pod wpływem temperatury, wilgotności pracują, rozszerzając się i kurcząc dlatego tak ważne jest zachowanie odstępu pomiędzy nimi. Co jeśli deski są za długie? Poczekaj z docinaniem, do momentu zamontowania wszystkich desek i dopiero wtedy wykonaj jedno cięcie na długości całego tarasu. Dzięki temu uzyskasz równy brzeg tarasu w całej długości – ważny aspekt estetyczny.

Pozostały nam do wykonania prace wykończeniowe, jak zamontowanie listew kątowych, czy cokołów na obrzeżach tarasu. Możemy je przykleić na klej montażowy lub za pomocą wkrętów – zalecane rozwiązanie, ze względu na wytrzymałość.

Samodzielny montaż tarasu, jest osiągalny dla każdego z nas, jednak wymaga dokładności oraz narzędzi, których niestety większość z nas nie ma w domu – laser krzyżowy, otwornica, betoniarka, zgłębiarka. Powoduje to, że musimy poświęcić na to więcej czasu i wysiłku.

Related posts

Leave a Comment