Pergole ogrodowe – co warto o nich wiedzieć?

Pergole ogrodowe - co warto o nich wiedzieć?

Masz ogród, taras i chcesz urządzić w nim przytulny i funkcjonalny kącik, aby poczytać, wypić kawę, a jednocześnie nie chcesz wystawiać się cały czas na działanie promieni słonecznych? Nie chcesz również chować się do domu za każdym razem, gdy spadnie mały deszcz?. W takim razie mamy dla Ciebie rozwiązanie, które sprawdzi się w niejednym ogrodzie. Są nim pergole ogrodowe, które obok altanek stanowią coraz bardziej popularny element aranżacji przestrzeni zewnętrznych. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym tak naprawdę jest pergola ogrodowa, gdzie najlepiej się sprawdza oraz na co zwracać uwagę podczas jej zakupu.

Czym są pergole ogrodowe?

Pergola ogrodowa to konstrukcja, która pełni kilka funkcji jednocześnie. Może służyć jako element dekoracyjny ogrodu, miejsce do wypoczynku wraz z ławką lub wsparcie dla roślin pnących. Jest to rodzaj altany lub trejażu, który składa się z drewnianych lub metalowych podpór czy rusztowań, na których ułożono kratownicę lub ażurowe poprzeczne belki tworzące dach. Typowo na takiej konstrukcji pną się rośliny ozdobne, co dodatkowo wzmacnia jej estetykę i sprawia, że stanowi urokliwy element ogrodu lub tarasu.

Gdzie najlepiej sprawdzi się pergola ogrodowa?

Pergola ogrodowa idealnie prezentuje się zarówno w dużych ogrodach, jak i na mniejszych przestrzeniach, takich jak taras czy patio. Jest trwała i często wykorzystywana jako rozwiązanie, które prezentuje się elegancko, a jednocześnie jest funkcjonalne. To idealne miejsce do relaksu na świeżym powietrzu czy też spotkań z rodziną i znajomymi.

Z jakich materiałów może być wykonana taka pergola?

Pergole ogrodowe, które znajdziemy m.in. na stronie ekookna.pl mogą być wykonane z różnych materiałów, najczęściej jednak spotyka się konstrukcje z drewna lub metalowe. Drewniane pergole prezentują się bardzo naturalnie i doskonale komponują się z otoczeniem ogrodu, natomiast metalowe pergole ogrodowe to konstrukcje trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Odpowiednio pomalowane lub oplecione zielenią będą stanowić stały element otoczenia.

Na co zwracać uwagę podczas jej zakupu?

Przy wyborze pergoli ogrodowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Po pierwsze, materiał konstrukcyjny – drewno lub metal. Należy również rozważyć rodzaj zadaszenia oraz dodatkowe funkcje, takie jak możliwość montażu osłon bocznych. Istotna jest także cena i renoma producenta czy marka firmy, która produkuje również np. wysokiej jakości okna pcv, aby być pewnym trwałości i jakości produktu.

Podsumowanie

Pergole ogrodowe stanowią nie tylko estetyczny element aranżacji ogrodu, ale także funkcjonalne rozwiązanie, które tworzy zacienione i przytulne miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu. Ich wszechstronne zastosowanie, trwałość oraz różnorodność dostępnych na rynku produktów czynią je idealnym wyborem dla każdego, kto pragnie uatrakcyjnić swoją przestrzeń w ogrodzie, na tarasie czy patio. Dzięki pergolom ogrodowym można cieszyć się z pobytu w ogrodzie bez względu na upał czy lekki deszcz.

Related posts

Leave a Comment