Jakich parków potrzebują rodzice i dzieci?

Ścieżki wyłożone żwirem i symetrycznie posadzone drzewa nie są już wystarczającymi atrybutami miejskich parków. Pojawiające się technologie i nowoczesne rozwiązania niejako stworzyły nowe oczekiwania, a w ramach zasady “apetyt rośnie w miarę jedzenia” potrzeby mieszkańców ewoluowały i wzrosły.

Ostatecznie nie chodzi już o kąt do relaksu i świetnej zabawy. Na pierwszy plan wysuwa się funkcjonalność, design i estetyka, która idealnie komponuje się z pięknem zieleni. Nic więc dziwnego, że architektura krajobrazu proponuje nam coraz to nowsze rozwiązania -np. zaskakując kształtem ławek, funkcjonalnością mebli miejskich i dedykowanymi kątami dla najmłodszych szkrabów. 

No właśnie – jakie oczekiwania stawiają rodzice, którzy zabierają swoje pociechy do parku? W jaki sposób publiczna przestrzeń może spełnić te wymagania?

Po pierwsze: komfort rodzica

Rodzice, którzy aktywnie spędzają czas w parku czy na placu zabaw, oczekują przede wszystkim komfortu. Pod mianem komfortu mamy na myśli nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo i stosowanie nowoczesnych rozwiązań, które zapewniają swobodę podczas obserwowania i opiekowania się niesfornymi maluchami.

Znajomość zasad bezpieczeństwa, a także świadomość nowoczesnych rozwiązań związana jest z większymi wymaganiami, które opierają się na np.: odpowiednim ogrodzeniu, na zabezpieczeniu terenu zielonego, na zdalnych przewijakach, znajdujących się niedaleko designerskich i wyprofilowanych inteligentnych ławek. Te ostatnie coraz częściej występują w zestawie ze stołem, przy którym rodzice i ich pociechy mogą zjeść wspólny posiłek. 

Wszystko to powinno być dostosowane do zmiennych warunków pogodowych, co naturalnie wiąże się z wykorzystywaniem trwałych materiałów i z przemyślanym zagospodarowaniem przestrzeni (np. uwzględniając konieczność zadaszenia). Badania przeprowadzone w Polsce przez znaną firmę zajmującą się pielęgnacją terenów zielonych [1] wskazują, że rodzice zwracają baczną uwagę na małą architekturę – dostrzegają brak ławek, toalet czy koszy na śmieci (24,5%). 

Po drugie: bezpieczeństwo i zabawa dla dziecka

O ile maluchy cenią sobie beztroską zabawę w piaskownicy lub na kolorowych huśtawkach, o tyle rodzic jeszcze dokładniej i baczniej analizuje stopień bezpieczeństwa w otwartej i publicznej przestrzeni. 

Parki więc powinny być doświetlone punktowymi źródłami światła, które pozwalają oświetlić nie tylko ścieżki, ale także konkretne tereny zielone. Dodatkowo ważne jest wytyczenie obszaru, dedykowanego najmłodszym członkom rodziny. Zamknięte przestrzenie, ogrodzone płotem tereny lub furtki, są najlepszym i najprostszym sposobem, aby chronić dzieci przed np. zwierzętami. Im lepiej dostosowany jest teren do możliwości malucha – tym lepiej. Zadanie to jest trudne, bowiem niecałe 20% Polaków twierdzi, że parki zachęcają poprzez swoje bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że podczas aranżowania tych wyjątkowych przestrzeni ważna jest pomoc i doświadczenie wykwalifikowanego zespołu specjalistów, którzy potrafią połączyć w sobie funkcjonalność i nadal cenną estetykę. 

Po trzecie: estetyka

A skoro już o estetyce mowa – istnieją w Polsce miasta, które pochwalić się mogą sporym udziałem zielonych terenów. Ich obszar w kontekście zabudowy miejskiej jest ważny z wielu przyczyn – nie tylko medycznych i społecznych, ale także estetycznych. Obecnie najbardziej zielonymi miastami w Polsce są m.in. Katowice i Gdańsk. Ich bezapelacyjnym zaletami – obok historii, zabytków etc. – jest właśnie dbałość o detale, w postaci zadbanych i pielęgnowanych parków (w których pojawia się dobrze zaprojektowana mała architektura). 

Prawdą jest, iż współcześni mieszkańcy oczekują sukcesywnego dbania i rozwijania zielonych terenów. Starannie dobrane ławki miejskie, rozmieszczone kosze miejskie, działające lampy, miejsca na miejski piknik czy tereny spacerowe to miłe towarzystwo weekendowych, rodzinnych wypadów do parku. A tych jest całkiem sporo. Jak wskazują statystyki ponad 80% Polaków lubi spędzać czas w parkach. Co więcej – ponad 60% z nich docenia fakt, że te są poddawane systematycznym zabiegom pielęgnacyjnym, a prawie 30% ceni nowoczesną infrastrukturę. 

[1] Husqvarna, Global Garden Report 2012 – źródło: https://www.dom.pl/wp-content/uploads/2012/08/Husqvarna-Global-Garden-Report-2012.pdf

Related posts

Leave a Comment