Byliny kwitnące odpowiednie na miejskie rabaty

Byliny kwitnące odpowiednie na miejskie rabaty

Rabaty to jedne z najpiękniejszych i najbardziej kolorowych akcentów w zieleni miejskiej. Różnorodność gatunków kwitnących bylin stwarza szeroką paletę możliwości komponowania aranżacji. Najcenniejszymi roślinami na rabaty są te łatwe w uprawie, posiadające zwracający uwagę, ozdobny wygląd i mające długi okres kwitnienia.

 Przemyślany wybór roślin wymaga poświęcenia czasu, ale pozwoli stworzyć wyjątkowe, cieszące oko od wiosny, aż do późnej jesieni aranżacje. Byliny wieloletnie to rozsądne rozwiązanie z uwagi na niewielkie wymagania pielęgnacyjne i długi okres kwitnienia.

Oto popularne i najbardziej kolorowe i efektowne byliny kwitnące.

Goździk kropkowany (Dianthus deltoides)
To roślina kwitnąca od czerwca do października, występująca w wielu wariantach kolorystycznych. Osiąga do 15 cm wysokości, ma przepiękny zapach i nie ma wygórowanych wymagań glebowych. Lubi jasne stanowiska, dlatego pięknie będzie dopełniać kompozycje rabat w słonecznych miejscach.

Odętka wirginijska (Physostegia virginiana)
Kwitnie od czerwca do września, a jej kwiatostany są bardzo bogate i kolorowe. Nie nie wymaga zbyt dużej uwagi, a bardzo okazale prezentuje się na rabatach.

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)
Jest jedną z atrakcyjniejszych bylin dorastającą do 100 cm. Jej koszyczki kwiatowe mają barwę różowo-purpurową z akcentem brązu. Bylina ta kwitnie od lipca do września, jednak wymaga żyznej i przepuszczalnej gleby.

Jeżówka purpurowa
Jeżówka purpurowa

Złocień wielki (Chrysanthemum maximum)
Jest jedną z najpopularniejszych bylin, które warto rozważyć projektując miejskie rabaty. Osiąga 60-100cm wysokości i kwitnie w okresie od lipca do sierpnia. Jej kwiaty są koloru biało – żółtego. Bardzo ładnie rozjaśni rabatę i jest łatwa w uprawie. Warto ją sadzić na stanowiskach słonecznych. Preferuje piaszczysto-gliniaste podłoże. Przekwitłe kwiatostany warto usuwać, by przedłużyć jej kwitnienie.

Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida)
Osiąga wysokość od 40 do 60 cm, ma brązowo – żółte kwiaty, a okres jej kwitnienia przypada od lipca aż do października. Rudbekia ma naprawdę obfite kwitnienia i jest łatwa w uprawie. Powinno się ją sadzić na rabatach słonecznych. Lubi bogate podłoże piaszczysto-gliniaste. Źle znosi przesuszenie. Wiosną warto zastosować u niej cięcie a przekwitłe kwiaty usuwać co przedłuży okres kwitnienia.

Kocimiętka Faassena (Nepeta faassenii)
To bylina o mocno rozgałęzionych pędach, która osiąga wysokość nawet 30 cm. Jej zaletą jest długi okres kwitnienia (od maja do września). Liście koloru szarozielonego pięknie kontrastują z lawendowym kolorem kwiatów. Jest bardzo aromatyczna, a jej zapach pozwala odstraszyć komary i kleszcze. Kocimiętka występuje też w odmianach kwitnących na biało lub niebiesko.  

Zawciąg nadmorski (Armeria maritima).
Dorasta do około 10 cm wysokości, a jego kuliste białe lub różowe kwiatostany pięknie wypełniają przestrzeń na rabacie. Zawciągowi najlepiej służy lekka gleba i słoneczne stanowisko. Kwitnie od maja do września.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)
Nie ma wysokich wymagań pielęgnacyjnych, a przy tym stanowi śliczną dekorację rabaty. Występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Jej kwiaty mogą być białe, błękitne, różowe lub fioletowe. Kwitnie od lata do jesieni, a dodatkowym jej atutem jest piękny aromat, który roztacza.

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium).
Roślina ta dorasta do 80 cm i nadaje się na jasne, suche stanowiska. Można dzięki niej stworzyć zachwycającą pięknymi kolorowymi kwiatostanami aranżację. Krwawnik nie wymaga troskliwej pielęgnacji, świetnie znosi przesuszenie.

Słonecznik szorstki (Helianthus pauciflorus)
Wysoka, efektowna roślina osiągająca nawet 150 cm, urzekająca żółtym kwitnieniem od lipca do października. Wymaga regularnego podlewania oraz żyznej gleby.

Trzykrotki Andersona (Tradescantia andersoniana)
To kępiasta roślina o niebieskich kwiatach. Okres kwitnienie przypada od maja do września. Trzykrotka wymaga żyznej gleby oraz przycinania po zakończeniu kwitnienia.

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)
To bylina, która poza niezwykłym niebiesko-fioletowym akcentem kolorystycznym raczy też przepięknym zapachem. Lawenda jest łatwa w uprawie.

Wieloletnie, kwitnące byliny to doskonały sposób na dekorację przestrzeni miejskiej. Rośliny te nie maja wielkich wymagań pielęgnacyjnych, a przy tym przy minimalnej trosce odwdzięczają się przepięknym kwitnieniem, o czym więcej można dowiedzieć się tutaj: https://www.ogarnijogrod.pl/byliny-wieloletnie-dlugo-kwitnace-cale-lato-i-jesienia/. Wieloletnie byliny kwitnące są idealnym rozwiązaniem na rabaty miejskie, gdyż nie wymagają plewienia chwastów. Ich odpowiedni dobór umożliwi stworzenie pięknej, kojącej zmysły przestrzeni na świeżym powietrzu.

Related posts

Leave a Comment