Marzec początek sezonu w ogrodzie

Krokusy w ogrodzie
Krokusy w ogrodzie

Mamy już marzec, miesiąc, w którym wszystko zaczyna budzić się do życia. Naszym zadaniem jest pomóc mieszkańcom ogrodu bezpiecznie przebudzić się z zimowego snu.

W tym roku, odpukać, zima jest łagodna, właściwie jej nie ma. Za dnia temperatura dochodzi do 10 stopni na plusie. Krokusy i tulipany w ogrodzie zaczynają już wschodzić. Na drzewach pojawiają się pierwsze pąki. Czas zabrać się do porządków w ogrodzie.

Na początku marca zdejmujemy okrycia roślin, oczywiście jeżeli aura na to pozwoli. Jeżeli nie to warto je trochę porozchylać aby rośliny za wcześnie nie zaczęły wegetacji.

Trawnik

W marcu grabimy dokładnie nasz trawnik w ogrodzie oraz przeprowadzamy aerację i wertykulację. Zabiegi te usuną uschłe i sfilcowane części roślin oraz pozwolą na lepszy rozwój trawy.

Drzewa i krzewy

Marzec to miesiąc cięcia drzew i krzewów. Każdą roślinę dokładnie oglądamy czy nie ma jakichś uszkodzeń po zimie. Uschnięte gałęzie usuwamy.
Dokonujemy cięć prześwietlających w drzewach i krzewach owocowych oraz ozdobnych. Cięcie prześwietlające pozwoli lepiej się rozwijać roślinom.

Nawożenie

W marcu wreszcie możemy skorzystać z naszego kompostu. Nawozimy nim rośliny wcześnie zaczynające wegetację. Nawozimy także nasz trawnik, wtedy gdy tylko zauważymy pierwsze symptomy wzrostu trawy.

Siew i sadzenie

Pod koniec marca możemy już zacząć sadzić i siać do gruntu. Można także wcześniej przygotować rozsadę roślin jednorocznych, ale raczej w domu lub szklarni gdzie jest ciepło :))

 

Related posts

One Thought to “Marzec początek sezonu w ogrodzie”

  1. […] Dziś zapowiada się nijako czyli ciepło, mokro i pochmurno. Ostatni dzień lutego i wiosenne temperatury to znak, że trzeba się ruszyć do wiosennych prac w ogródku. […]

Mentions

  • 28 luty wiosenne prace czas zacząć | Ogród w mieście

Leave a Comment