Własny kompost w ogrodzie – jak zacząć kompostowanie

Własny kompost

Prowadzenie nawet małego ogrodu wiąże się z produkcją odpadów zielonych. Własny kompost w ogrodzie pozwala nam w naturalny sposób zamienić je na nawóz organiczny, czyli kompost. Czasem wiąże się to także z mniejszymi rachunkami za wywóz śmieci, a na pewno mniejszymi kosztami nawożenia roślin w ogrodzie.

Jak zacząć kompostowanie?

Kompostowanie najprościej zacząć kupując gotowy kompostownik. Można także kompostownik zrobić samemu lub kompostować na pryzmie.

Ponieważ u nas ogród nie za duży to wybraliśmy opcję pierwszą czyli gotowy kompostownik.

Przyjechał w częściach do złożenia i po 25 minutach był już złożony

Czym właściwie jest kompost?

Kompost to nawóz organiczny wytwarzany z odpadów roślinnych i zwierzęcych w wyniku częściowego, tlenowego rozkładu przez mikroorganizmy w procesie kompostowania.

Na kompost nadaje się większość odpadów kuchennych i ogrodowych. Są to: resztki owoców i warzyw, resztki roślinne, rozgniecione skorupki z jaj, fusy z kawy i herbaty, gałązki żywopłotów, ziemię z doniczek i skrzynek, przekwitnięte kwiaty, liście, skoszoną trawę, nadziemne części chwastów. Słoma i siano także mogą być kompostowane.

Pod żadnym pozorem nie wrzucamy do kompostownika odpadów mięsnych, kości, chorych roślin ogrodowych oraz śmieci.

Jak przygotować kompostownik do pracy?

Kompostownik jak każde urządzenie trzeba przygotować do pracy.

Na samym spodzie układamy warstwę drenażową z połamanych gałęzi o grubości 1-5 centymetrów. Warstwa ta zapewnia drenaż oraz wentylację kompostownika.

Następnie układamy warstwę pochłaniającą wodę wymywającą z górnych warstw substancje mineralne. Stosujemy do tego ziemię ogrodową, torf, słomę lub stary kompost.

Dopiero następne będą warstwy odpadów biodegradowalnych przekładane warstwami ziemi.

Kompost regularnie podlewamy wodą – odpowiednia wilgotność to jeden z czynników dobrej pracy mikroorganizmów przerabiających bioodpady na kompost.

Kiedy kompost będzie gotowy do nawożenia?

Proces kompostowania w kompostowniku z tworzyw sztucznych to około 2 miesiące. Przy kompostowaniu na pryzmie to około 18 miesięcy.

Related posts

Leave a Comment