Luty – kalendarium prac w ogrodzie

Luty, miesiąc zawsze kojarzony z mrozem, lodem i niedostatkiem pod koniec zimy, a na pewno nie z pracą w ogrodzie. Może z początkiem lutego prócz otrząsania krzewów z nadmiaru śniegu nie ma w ogrodzie nic do roboty, to już pod koniec tego miesiąca przyroda zaczyna budzić się do życia.

Z końcem lutego przeprowadzamy cięcie drzew i krzewów, dokonujemy pierwszych wysiewów i nawożeń.

Zabiegi pielęgnacyjne

Podczas odwilży możemy zacząć podlewać iglaki. Uzupełnijmy braki w wyściółce kory. Gdy pogoda jest odpowiednia możemy zacząć nawozić rośliny ogrodowe.

Cięcie drzew i krzewów

Na przełomie lutego i marca zaczynamy przeprowadzać cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów w naszym ogrodzie. W tym okresie powinniśmy przyciąć i prześwietlić krzewy ozdobne kwitnące latem oraz krzewy jagodowe. Jest to także czas na prześwietlenie jabłoni i grusz w sadzie.

Pierwsze wysiewy

Wysiewamy do pojemników rośliny jednoroczne (szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena, lewkonia), zioła (bazylia, majeranek) oraz warzywa (sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler, warzywa kapustne). Z końcem lutego wysiewamy marchew, por, rzodkiew. Te ostatnie wysiewamy oczywiście w szklarni.

Nie dajmy zginąć z głodu ptakom

Luty to okres braku pożywienia w przyrodzie. Wszyscy czekają z upragnieniem wiosny. Możemy ulżyć mieszkańcom naszego ogrodu dokarmiając ich regularnie, a odwdzięczą się wiosną i latem z nawiązką tępiąc szkodniki w ogrodzie.

Related posts

One Thought to “Luty – kalendarium prac w ogrodzie”

  1. Jarek

    Luty to ciężki miesiąc w ogrodzie

Leave a Comment