Jakie kwiaty balkonowe wybrać?

Jakie kwiaty balkonowe wybrać

Wiele osób marzy o pięknie przystrojonym balkonie, pełnym bujnych i kolorowych kwiatów. To właśnie w takim miejscu można zregenerować się po ciężkim dniu, poczytać ulubioną książkę lub spędzić czas ze znajomymi. Jednak decydując się na uprawę kwiatów balkonowych, musimy pamiętać, aby dobrać ich rodzaj odpowiednio do warunków panujących w miejscu, w którym znajduje się balkon, a także prawidłowo i regularnie je pielęgnować. W artykule podpowiemy Ci, jakie rodzaje kwiatów sprawdzą się najlepiej na Twoim balkonie.

Kwiaty na balkon nasłoneczniony

Balkony od strony zachodniej oraz południowej to miejsca, na których przez większość dnia operują intensywne promienie słoneczne. Wybierając kwiaty na takie stanowiska, musisz skłaniać się ku gatunkom niezwykle odpornym na silne oraz długotrwałe nasłonecznienie. 

Zbyt delikatne gatunki mogą nie wytrzymać w takich warunkach, ze względu możliwość poparzeń oraz bardzo szybkie odparowywanie wilgoci.

Na nasłonecznione balkony idealnym rozwiązaniem będą między innymi:

  • Surfinie – kwiaty dostępne w różnych kolorach, które nie tylko pięknie się prezentują, ale również wydzielają przyjemny zapach. Doskonale radzą sobie w pełnym słońcu, jednak należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu.
  • Pelargonie – jeden z najpopularniejszych gatunków kwiatów goszczących na polskich balkonach. Kwitną niezwykle długo, ozdabiając przestrzeń przez całe lato.
  • Werbena – podczas kwitnienia wytwarza efektowne kwiatostany, które świetnie prezentują się posadzone w wiszących pojemnikach.

Kwiaty na balkon w cieniu

Są to przede wszystkim balkony znajdujące się po stronie wschodniej i północnej. Często zdarza się również, że balkon jest przysłonięty przez rosnące przed nim drzewa. W takim wypadku, niektóre gatunki kwiatów nie będą mogły odpowiednio się rozwinąć, dlatego wybieraj rośliny preferujące miejsca zacienione oraz wilgotne.

  • Niezapominajka – rośnie doskonale zarówno w słońcu, jak i w cieniu (gdzie wydłuża się jej okres kwitnienia). Kwiaty na balkonie będą prezentowały się niezwykle uroczo.
  • Begonie – większość odmian świetnie radzi sobie w półcieniu. Wielokolorowe, okazałe kwiaty posadzone w donicach, będą doskonałą ozdobą balkonu lub tarasu.
  • Fuksja – kwiat ten preferuje półcień, a nawet cień, ponieważ zbyt intensywne promienie słoneczne mogą prowadzić do więdnięcia rośliny. Kwitnie od wiosny, aż do pierwszych przymrozków, a jej piękne, kolorowe kwiaty pięknie prezentują się przez cały sezon.

Kiedy już znajdziesz gatunek, który idealnie sprawdzi się w warunkach panujących na Twoim balkonie, warto również odpowiednio przemyśleć aranżację kwiatów, która nie tylko w piękny sposób ozdobi przestrzeń, ale również będzie dla Ciebie łatwa i wygodna w pielęgnacji. 

W sklepie ogrodniczym Florexpol znajdziesz ogromny wybór kwiatów, które mają zróżnicowane wymagania uprawowe i stanowiskowe. Zobacz: https://florexpol.eu/396-rosliny-balkonowe. Wszystko po to, by jak najlepiej trafić w gust i oczekiwania klientów. Oprócz kwiatów balkonowych, w asortymencie sklepu dostępne są donice, środki ochrony roślin oraz inne produkty, które z pewnością sprawdzą się podczas dekoracji balkonu.

Related posts

Leave a Comment