O czym należy pamiętać, wybierając producenta nawozów?

O czym należy pamiętać, wybierając producenta nawozów

Nawożenie roślin pełni kilka różnych funkcji, a mianowicie: nawozy poprawiają wchłanianie i uzupełnianie składników odżywczych, wpływają na jakość gleby, zwiększają odporność roślin na warunki atmosferyczne, podnoszą ilość chlorofilu w roślinach oraz zapobiegają chorobom roślin. Nawożenie roślin jest więc jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych przez cały okres wegetacyjny naszych upraw. Bez nawozów efektywna uprawa roślin użytecznych i ozdobnych jest praktycznie niemożliwa. Żeby zapewnić swoim roślinom jak najlepszy wzrost i cieszyć się dobrymi zbiorami, warto poznać różne rodzaje powszechnie stosowanych nawozów oraz wybrać producenta, którego wyroby spełnią nasze oczekiwania. We współczesnych uprawach roślin nawozy mineralne obok środków ochrony roślin należą do ważnej, stale rozwijającej się grupy przemysłowych środków produkcji. Polska w skali globalnej należy do grupy średnich producentów nawozów mineralnych. Polski rynek nawozów jest powiązany z rynkiem międzynarodowym, więc ceny nawozów nie są silnie skorelowane z cenami na rynku międzynarodowym. Wybór producenta należy zatem uzależnić od innych czynników.

Czym kierować się przy wyborze producenta nawozów?

Wybierając producenta nawozów, kierujemy się możliwie najlepszym stosunkiem jakości i przydatności produktu do ceny, dostępnością produktu oraz szczególnie ważną ekologicznością produktu. Jakość i przydatność nawozu określona jest przez jego skład chemiczny, rodzaj substancji aktywnej, możliwości zastosowania oraz formę, w jakiej produkt jest dystrybuowany. Ważnym czynnikiem jest rodzaj opakowania, sposób aplikacji i terminy przydatności do zastosowania. Ekologiczność nawozu ma dwa aspekty. Pierwszym jest skład nawozu, który może powodować powstawanie uciążliwych dla środowiska zanieczyszczeń. Drugi czynnik warunkujący ekologiczność nawozu, to takie prowadzenie procesów produkcyjnych, składowania, pakowania, dystrybucji i gospodarki odpadami, które eliminuje zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Producenci dbający o ekologię powinni posiadać stosowne certyfikaty unijne i krajowe potwierdzające dotrzymanie odpowiednich reżimów technologicznych. Ekologiczność nawozu sprzyja również pozyskaniu zdrowych, przyjaznych dla człowieka plonów. Ważnym czynnikiem w wyborze producenta akceptowalnych przez nas nawozów jest możliwość ich nabycia u możliwie najbliższych dystrybutorów. Możliwość zakupu nawozu wybranego producenta w dogodnym terminie znacząco podnosi jego atrakcyjność. 

Jakiego producenta nawozów wybrać?

Za wyborem polskiego producenta przemawia możliwość lepszej kontroli składu nawozu, zgodności z normami i możliwość powtarzalności zakupu niezależna od zawirowań na rynkach światowych. W Polsce z powodzeniem funkcjonuje kilku dużych liczących się na rynku europejskim producentów nawozów mineralnych oraz wiele firm importujących nawozy. Sukcesy na rynku nawozów odnoszą również mniejsze firmy z tradycjami w branży chemicznej, posiadające bogaty asortyment nawozów rolniczych i ogrodniczych dla profesjonalistów zajmujących się uprawą rolniczą, sadowniczą i ogrodniczą oraz dla osób hobbystycznie uprawiających ziemię. Przykładem mogą być znane marki nawozów, jak Azofoska, Florovit czy Fruktovit – produkowane od wielu lat w zakładach Spółki  Grupa

INCO S.A. z zachowaniem ekologicznych reżimów produkcyjnych. https://www.inco.pl/dzialalnosci/nawozy-ogrodnicze

W trosce o środowisko naturalne, w którym żyjemy, wybierajmy producentów dbających o ekologię i posiadających odpowiednie certyfikaty uwidocznione na opakowaniach.

Related posts

Leave a Comment