Jak pozbyć się brzydkich zapachów z szamba ?

Zapobieganie brzydkim zapachom z szamba

Szambo to po prostu zbiornik na nieczystości i ścieki, które płyną do niego rurami z domu. Zapewne więc każdy posiadacz nieruchomości spotkał się chociaż raz z problemem brzydkiego zapachu z szamba. Jest to sytuacja zupełnie normalna, jednak można jej zapobiec, ponieważ smród z szamba potrafi znacznie utrudnić życie. Niekomfortowe jest przebywanie w pobliżu szamba, z którego brzydko pachnie, a także zapraszanie w tym czasie gości do swojego ogrodu. Na szczęście istnieje prosty sposób na rozwiązanie tego problemu – blokada przykrych zapachów za pomocą odpowiednich biopreparatów. Wystarczy wsypać bakterie do szamba, które bez problemu poradzą sobie z rozłożeniem nieczystości zalegających na dnie zbiornika.

Dlaczego w szambie śmierdzi ?

Kluczową kwestią jest to dlaczego śmierdzi. Każdy chciałby zapewne przyczynę tego brzydkiego zapachu z szamba wyeliminować. Źródłem odoru zazwyczaj są po prostu nieczystości zalegające w postaci osadu na dnie zbiornika. Jeśli szambo jest regularnie opróżniane przez wóz asenizacyjny (zdarza się to robić nawet 2 razy w miesiącu w przypadku szamba betonowego), a niemiły zapach nadal jest odczuwalny, oznacza to, że zbyt duża ilość osadu pozostaje na dnie. Można go z łatwością rozpuścić. Specjalne bakterie do szamba, które są dostępne w postaci proszków lub tabletek upłynniają ścieki, a także pomagają pozbyć się złogów tłuszczu, które również bywają powodem zwiększonego wydzielania brzydkiego zapachu, a także tworzą niebezpiecznie zatory w instalacji.

Dlatego należy pamiętać, że w sytuacji, kiedy z szamba wydobywa się nieprzyjemny zapach przede wszystkim trzeba sprawdzić stan swojego zbiornika – ile nieczystości w nim zalega, kiedy ostatnio był opróżniany, a także czy nie ma żadnych pęknięć, przez które wydostaje się wyciek ścieków oraz odpowiedzieć sobie na pytanie czy regularnie są wsypywane tabletki do szamba lub inne biopreparaty.

Zapobieganie brzydkim zapachom z szamba

Najlepszym sposobem na zapobieganie brzydkim zapachom z szamba jest regularne opróżnianie zbiornika, a także ciągłe stosowanie preparatów do szamba. Najważniejsze więc, aby bakterie do szamba wrzucać zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu, a nie wtedy, gdy nam się przypomni, że dawno już tego nie robiliśmy. Tylko wówczas, gdy będziemy aplikować biopreparaty regularnie, wytworzy się odpowiednia mikroflora w zbiorniku, dzięki której nieczystości będą upłynniane i osady znajdujące się na dnie szamba nie będą wytwarzać nieprzyjemnego zapachu.

Na rynku istnieje wiele rodzajów bakterii do szamba. Jedne z najbardziej popularnych to tabletki do szamba BIOTAB MAX 3W1, które mają bardzo bogaty skład. W każdej tabletce skoncentrowane są: odżywka dla bakterii, bakterie, a także enzymy rozpuszczające tłuszcze. Dzięki temu ścieki zostają upłynnione i łatwiej opróżnić zbiornik do końca, aby nic w nim nie zostało. Aplikacja tego preparatu jest bardzo prosta – wystarczy raz na 2 tygodnie wrzucić tabletkę do toalety, a następnie spłukać wodę. Pomaga to wyeliminować problem nieprzyjemnego zapachu z szamba, a także rozkłada zalegające w rurach osady.

Dla zwolenników preparatów w proszku natomiast istnieje wiele rodzajów bakterii do szamba. Według użytkowników szamb duże efekty przynosi stosowanie biopreparatu NEOBAC 600. Wsypując miarkę proszku raz w tygodniu do toalety można szybko upłynnić ścieki, dzięki czemu wywóz nieczystości z szamba będzie odbywał się rzadziej, a także pozwoli to pozbyć się przyczyny  smrodu z szamba. Sam preparat ma przyjemny eukaliptusowy zapach, co już znacznie poprawia sytuację w szambie. Formuła powolnego uwalniania się bakterii zastosowana w biopreparacie NEOBAC 600 pozwala na stopniowe namnażanie się mikroflory w zbiorniku, dzięki czemu bakterie stale pracują nad rozkładem osadów i nigdy ich „nie braknie”. Dzieje się tak również dzięki częstotliwości dawkowania preparatu – proszek dosypywany raz w tygodniu zapewnia stałą ochronę szamba.

Jeśli nawet z szamba nie jest odczuwalny brzydki zapach, to i tak należy stosować na co dzień preparaty bakteryjne, ponieważ osad w zbiorniku może dopiero się zbierać i gdy pojawi się fetor, będzie trzeba działać natychmiast i chwilę odczekać zanim osiągnie się efekt rozpuszczenia nieczystości. Jednak aplikując biopreparaty regularnie jesteśmy w stanie uniknąć niekomfortowych problemów związanych ze ściekami.

Related posts

Leave a Comment