Cięcie roślin zimujących w domu

Dark Eyes Fuchsia Michiels Cięcie roślin zimujących w domu

Przycinanie roślin przed zimą to zabieg, który dotyczy tylko niektórych mieszkańców Twojego ogrodu. Szczególnej uwagi wymagają rośliny ogrodowe zimujące w pomieszczeniach – bez cięcia pędów mogą one bowiem nie zakwitnąć na wiosnę. Jakie gatunki roślin należy skrócić przed ich przeprowadzką do domu oraz jak przeprowadzić cięcie, aby nie uszkodzić rośliny?

Dlaczego niektóre rośliny wymagają przycinania na zimę? Powodów jest wiele, a spośród nich przede wszystkim warto wspomnieć o trzech:

  • cięcie roślin na zimę pozwala usunąć chore lub zniszczone pędy;
  • cięcie roślin na zimę sprawia, że mogą one zmagazynować więcej składników odżywczych, dzięki czemu wiosną będą kwitła jeszcze bujniej;
  • jesienne cięcie pobudzi wiosną młode pędy do wzrostu oraz wpuszcza słońce do tych części rośliny, które wcześniej były przesłonięte.

Zainteresowany? ZIEMOVIT pokaże Ci, jakie rośliny zimujące w domu warto przycinać oraz jak o nie zadbać, aby wiosną odżyły z pełnią sił.

Pelargonie – cięcie roślin jesienią

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin balkonowych, które źle znoszą mróz. Przed przymrozkiem (najlepiej na przełomie września i października) trzeba przenieść je do domu, do pomieszczenia o optymalnej temperaturze 5–10 st. Celsjusza. Po przeniesieniu pelargonie wymagają przycięcia – usuwamy zaschnięte liście i kwiatostany, a pędy skracamy przynajmniej o połowę (do 15–20 cm długości).

Psianki – które gatunki wymagają cięcia jesienią?

Czy wiesz, że do grupy roślin psiankowatych należą… ziemniaki? Psianki to jednak bardzo różnorodna grupa roślin, a część z nich jest chętnie uprawiana na balkonach lub tarasach. Wśród nich warto wymienić:

  • psiankę Rantonettiego;
  • psiankę jaśminową;
  • psiankę szafirową.

Psianki to pnącza, ale mogą być także kształtowane w formy pienne – cięcie roślin zimą służy między innymi temu celowi. Wszystkie pędy psianki skraca się zimą o połowę i lekko podlewa. Warto także co pewien czas wykorzystać nawóz płynny jesienno-zimowy ZIEMOVIT, aby wzmocnić psianki bez pobudzania ich do wzrostu.

Datura – pielęgnacja po sezonie

Datura to roślina ogrodowa, którą należy przenieść do pomieszczenia stosunkowo późno, bo dopiero w listopadzie. Wówczas może albo rosnąć chwilę na werandzie lub tarasie (datura może wtedy nawet zakwitnąć), albo zostać wstawiona do pomieszczenia. Datura zimuje w ciemności, w temperaturze od 5 do 8 st. Celsjusza – temperatura powyżej 10 st. Celsjusza osłabia daturę i zmniejsza jej kwitnienie wiosną.

Cięcie datury jesienią polega na delikatnym ścięciu wierzchołka rośliny oraz skróceniu pędów. Daturze dwuletniej powinno się pozostawić 2 pędy, a starszym okazom – od 3 do 4 pędów. Warto także pamiętać o usunięciu zaschniętych liści datury.

Zimą datura nie potrzebuje dużo wody – gleba w doniczce powinna być lekko wilgotna tak, aby nie zbiła się w twardą bryłę. W przypadku przelania pędy datury mogą zacząć gnić. Wówczas trzeba je jak najszybciej usunąć i lekko przesuszyć roślinę.

Chcesz poznać więcej porad dotyczących pielęgnacji roślin? Sprawdź poradnik ZIEMOVIT i przekonaj się, że Twój ogród może być piękny przez cały rok.

Related posts

Leave a Comment