Puste schody i parapety – co z nimi zrobić?

Rośliny w ogrodzie i nie tylko

Posiadacze ogrodów spędzają często długie tygodnie na ich urządzaniu. Niestety, zwykle nie dbają tak samo o schody oraz parapety, a zdecydowanie warto pięknie je ozdobić.

Rośliny w ogrodzie i nie tylko

Niewątpliwie, kwiaty to ozdoby, które sprawdzają się wszędzie. Wypełniają ogrody, ale także wnętrza domów i mieszkań. Z pewnością, świetnie sprawdzają się także na schodach oraz parapetach. Szczególnie, że schody i parapety jak najbardziej również można uznać za elementy ogrodu.

Schody – jak umieścić na nich rośliny?

Chcąc wykorzystać rośliny do wystrojenia schodów trzeba na pewno pomyśleć o donicach. Wydaje się, że jest to po prostu rozwiązanie najbardziej praktyczne. Donice dobrze wyglądają, łatwo zasadzić w nich rośliny, które na dodatek często nie potrzebują wcale zbyt częstego doglądania.

Niemniej jednak, aby faktycznie donice na schodach dobrze się sprawdziły, trzeba je dobrze wybrać ( zobacz te donice ogrodowe: https://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe. Ważna na pewno jest ich trwałość. Rzecz w tym, że na schodach czyha na donice i umieszczone w nich rośliny wiele niebezpieczeństw. Przede wszystkim chodzi tu o zaskakujące czynniki atmosferyczne. Czy to deszcz, czy też wichura, mogą połamać roślinę i całkowicie zniszczyć donicę. Trzeba wiec wybierać doniczki z materiałów, które pozostają niewzruszone na takie zagrażające czynniki, o których wspomniano. Ponadto, materiały te również muszą być z pewnością jak najcięższe. Dzięki temu, nie zostaną one przewrócone ani przez wiatr, ani przez dziecko bawiące się na schodach.

Schody - jak umieścić na nich rośliny?
Schody – jak umieścić na nich rośliny?

Typy roślin dobrych na schody

Do roślin, które sprawdzą się na schodach z pewnością należą wszystkie te, które wytrzymują konfrontacje zarówno z silnym deszczem, jak i z mocnymi promieniami słonecznymi. Niewskazane jest sadzenie w donicach na schodach roślin, które są lekkie i łatwo jest je złamać. Wydaje się, że jeśli chodzi o konkretne gatunki, to bardzo dobra będzie na przykład kosodrzewina, czyli wytrzymała roślina kwitnąca przez cały rok. Jednakże, również werbeny czy klony palmowe to dobry wybór. Trzeba pamiętać, że wystawione przed dom rośliny również są narażone na różnego typu zanieczyszczenia, takie jak na przykład spaliny samochodowe. Dobrze więc, jeśli rośliny te są odporne na działanie takich właśnie zanieczyszczeń.

Parapety – czy rośliny to dobry pomysł?

Z pewnością, również w przypadku parapetów można zdecydować się na postawienie na nich roślin. Jednakże, w tym przypadku nie warto wykorzystywać donic. Postawienie tak ogromnych, wytrzymałych na wszelkie czynniki zagrażające donic, jak te które stawia się na schodach, nie jest absolutnie możliwe. Małe donice, czy też właściwie doniczki, nie wytrzymają natomiast konfrontacji z większą ulewą, czy też z wichurą. Lepiej więc zdecydować się na alternatywę dla donic, czyli na skrzynie.

Parapety - czy rośliny to dobry pomysł?
Parapety – czy rośliny to dobry pomysł?

Jeśli chodzi o skrzynie, są one cięższe i to jest ich największa przewaga. Czy to wiatr, czy też burza, ryzyko, że skrzynia spadnie z parapetu jest niewielkie. Poza tym, podobnie zresztą jak doniczkę, w każdym momencie można ściągnąć skrzynię z parapetu.

Problem ze skrzyniami na parapecie jest właściwie tylko jeden. Często bardzo trudno jest znaleźć jakiś wygodny sposób na podlewanie kwiatów, które się w nich zasadziło. Chodzi o to, że mało kto ma tak duży parapet, aby po postawieniu na nim jednej czy dwóch skrzyni nadal można było całkowicie swobodnie otworzyć okno i podlać przez nie rośliny. Najczęściej trzeba się bardzo natrudzić aby to zrobić. Jedynym wyjątkiem, kiedy podlewanie nie jest trudne jest sytuacja, w której skrzynie stoją na parapecie znajdującym się na niskim parterze. Wystarczy wtedy wyjść przed dom i stamtąd odpowiednio podlać kwiaty.

Warto jednak mieć na uwadze, że przecież skrzynie można powiesić. Wtedy parapet jest psuty, okno może zostać otwarte i podlewanie nagle staje się łatwe. Jednakże, w takiej sytuacji trzeba wymyślić coś jeszcze, aby ozdobić parapet, gdyż jest on w takiej sytuacji całkowicie pusty.

Czy rośliny są jedynym rozwiązaniem?

Na pewno rośliny są najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o jakiekolwiek ozdabianie schodów, jak i parapetów. Zdecydowanie warto się na nie zdecydować. Jednakże, są także inne pomysły na to, jak stworzyć ciekawą aranżację czy to schodów, czy też parapetów.

Alternatywy i uzupełnienie roślin na schodach

W przypadku schodów, chyba najlepiej sprawdzają się różnego typu oświetlenia. Dobrze jest znaleźć nieco miejsca na rozstawienie jak największych lamp. Jednakże, nawet jak to miejsce się nie znajdzie, to wciąż są inne rozwiązania. Na przykład, można skorzystać z płaskich świetlówek. Niezależnie od tego jak małe byłyby schody, świetlówki tego typu sprawdzą się z pewnością idealnie.

Alternatywy i uzupełnienie roślin na schodach
Alternatywy i uzupełnienie roślin na schodach

Ponadto, do schodów doskonale pasuje też poręcz. Jeśli kupi się jakąś nowoczesną, ciekawie zaprojektowaną poręcz, to ozdobi ona schody bez żadnych dodatków. Jednakże, dobrym pomysłem jest też powieszenie na poręczy roślin, umieszczonych na przykład w doniczkach.

Parapety bez roślinności

Jeśli chodzi o parapety, stanowią one mniejszą przestrzeń od schodów. Dlatego też, ostatecznie mogą zostać one puste, pozbawione roślinności lub innych elementów ozdobnych. Warto jednak przynajmniej je pomalować w jakiś oryginalny sposób. Nie można zapominać wtedy również o pomalowaniu ram okiennych.

Related posts

One Thought to “Puste schody i parapety – co z nimi zrobić?”

  1. Dariusz

    Zdjęcia niczym z magazynu, bardzo inspirujące! 😉

Leave a Comment