Zakładanie ogrodów

Kroki niezbędne do założenia wspaniałego ogrodu

Niemal każdy z nas pragnie mieszkać w dobrze zorganizowanym otoczeniu. Piękna okolica przyczynia się do poprawy naszego nastroju, ale także realnie wpływa na komfort mieszkańców, którzy się w niej znajdują. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak rozległym przedsięwzięciem jest zakładanie ogrodów. Poznań to lokalizacja na przykładzie, której możemy wykazać fantastyczny wpływ środowiska i licznej roślinności na estetykę całego miasta. W miejscach, w których nie brakuje zielonej przestrzeni, niezbędne jest powołanie wielu rąk do pracy. Pielęgnacja ogrodów to nieuniknione następstwo po ich założeniu. Regularne pielęgnowanie ogrodu pozwoli utrzymać go w dobrej kondycji, dzięki czemu założony ogród nie pójdzie na straty. Koniec końców nikt kto zainwestował w drogocenny sprzęt, materiały i prace botaniczne niezbędne podczas zakładania ogrodu nie chciałby, aby całość pracy poszła w niedalekiej przyszłości na marne.

Rozważ wszystkie opcje

Rozpoczynając prace, w skład których wchodzą zakładanie ogrodów i pielęgnacja ogrodów, musimy mieć jasno określony plan działania. Po pierwsze należy rozważyć czy ogród ma być przestrzenią przeznaczoną do upiększenia okolicy, czy też użytkowym polem, na którym będzie można uprawiać warzywa, owoce i zioła.
W przypadku zdecydowania się na założenie ogrodu zadedykowanego ozdobnym kwiatom warto z góry określić rodzaj roślinności, który zostanie zasadzony podczas jego pielęgnowania. W celu zachowania najwyższej jakości zapachu, kształtu i koloru kwiatów i roślinności, zdecyduj czy chcesz zainwestować w ogród przeznaczony na kwiaty, które kwitną przez większość lata, czy też roślinność kwitnącą przez cały rok. Różnica między nimi polega na samym okresie zakwitu. W przypadku kwiatów kwitnących przez dłuższy czas niezbędne jest ich przesadzenie w okresie wiosennym, jednak odpłacają nam się wspaniałym zapachem i interesującą barwą podczas zakwitania niemal przez całe lato. Kwiaty, których okres zakwitu trwa o wiele krócej może i nie są tak spektakularne, jednak wymagają o wiele mniej pracy, co wiąże się z zaoszczędzeniem funduszy niezbędnych na opłacenie ogrodników, którzy się nimi zajmą.

Zakładanie ogrodów Poznań
Zakładanie ogrodów Poznań

Wybór miejsca na założenie ogrodu

Zakładanie ogrodów nie zamyka się oczywiście na samym dostosowaniu go do odpowiedniego rodzaju roślinności. Jeżeli chcemy, aby w przyszłości pielęgnacja ogrodów nie przysporzyła zbyt wielu kłopotów finansowych, jak i tych związanych z pracą fizyczną, musimy znaleźć odpowiednie miejsce na eksploatację.
Bez względu na to, czy ogród będzie miejscem dla zasadzenia warzyw i przypraw, czy też różnorodnych kwiatów, większość roślinności potrzebuje co najmniej od 6 do 8 godzin słońca dziennie. Jest to jeden z podstawowych elementów pielęgnacji nowo powstałego ogrodu. W celu wyboru odpowiedniego miejsca dla naszych roślin musimy zatem zaobserwować czy na danym obszarze nie wystąpią kłopoty związane ze zbyt dużą ilością zacienionego obszaru. Mogłoby to uniemożliwić kwiatom rozwijanie się w prawidłowy sposób.

Wzmacnianie jakości gleby to także ważny element pielęgnacji ogrodu

Pielęgnacja ogrodu to element, który musi zostać dopięty na ostatni guzik jeszcze w momencie przed oficjalnym założeniem ogrodu. Im bardziej żyzna i krucha powierzchnia gleby, tym lepiej dla roślin, które zostaną na niej zasadzone. Odpowiednio wybrane miejsce to niemal połowa roboty, która musi zostać wykonana, gdy bierzemy się za zakładanie ogrodów.
W wielu przypadkach górna warstwa gleby może być niezbyt atrakcyjna dla niektórych, mniej odpornych na trudne warunki kwiatów, czy też warzyw. Niezbędne jest wówczas upewnienie się co do tego, czy dany obszar ziemi nie posiada zbyt mokrej lub zbyt kwaśnej gleby. Rozwiązanie jest często proste, jednak wymaga odpowiedniego sprzętu i wyboru dobrej jakości materiałów. Do uratowania zbyt kwaśnej lub wysuszonej gleby należy dodać materii organicznej. Najlepszym rozwiązaniem będzie wysypanie warstwy kompostu w postaci liści, ścinek suchej trawy, czy też obornika.

Pielęgnacja ogrodów zawsze musi być utrzymana na najwyższym poziomie

Dla wielu osób może wydawać się, że już samo zakładanie ogrodów wymaga ogromnej determinacji, wprawionej w tego typu zadaniach ekipy i odpowiedniego sprzętu. Nie jest to jednak koniec drogi. Dobrze zorganizowany ogród wymaga regularnego pielęgnowania. Należy pamiętać o:

  • Regularnym pozbywaniu się chwastów (nie wolno dopuścić do momentu, w którym urosną do zbyt dużych rozmiarów i zabiorą wodę i sole mineralne posadzonym przez nas roślinom)
  • Podlewaniu w odpowiedniej ilości i o odpowiednim czasie (podlewanie nie zawsze jest oczywistą czynnością, ponieważ bardzo istotne jest, aby pilnować strukturę gleby. Na zbyt mokrej powierzchni rośliny mogą sobie nie poradzić i zgniją)


Warto być doinformowanym na każdym kroku i zasięgnąć szczegółowych porad ekspertów ogrodnictwa. Niektóre z warzyw lub kwiatów mogą wymagać nawozu o szybkim uwalnianiu. Jeżeli im go nie zapewnimy, istnieje ryzyko dotyczące tego, że nie urosną dostatecznie silne. Mając jednak świadomość tego, w jakich warunkach powinny wyrastać poszczególne rośliny w ogrodach, możemy zabezpieczyć się przed przykrymi niespodziankami.

Related posts

One Thought to “Zakładanie ogrodów”

  1. Krystian

    Założenie ogrodu to dość duże przedsięwzięcie nie wspomnę o kosztach.
    Ale efekt końcowy wart jest wysiłku.

Leave a Comment