Napęd do bramy skrzydłowej – jaki wybrać?

Bramy skrzydłowe to jeden z najchętniej kupowanych rodzajów bram wjazdowych. Podpowiadamy jak właściwie dopasować do niej automatykę? 

Tylko odpowiednio dobrany napęd do bramy skrzydłowej da gwarancję sprawnego działania tego typu bramy. Zobacz zatem na jakie elementy zmówić uwagę przy jego wyborze?

Liczba skrzydeł

Określenie liczby skrzydeł jest niezbędne, ponieważ zupełnie inne mechanizmy są  wykorzystywane w przypadku bram jednoskrzydłowych i dwuskrzydłowych. W przypadku jednego skrzydła konieczny jest mechanizm, który otwiera wyłącznie jedno skrzydło, a w modelach dwuskrzydłowych potrzebujemy bardziej rozbudowanego zestawu.

Długość skrzydła

Przed zakupem napędu do bramy wjazdowej należy zmierzyć długość skrzydła bramy i jej wysokość. Ponadto należy znać także podstawowe parametry osadzenia bramy – jej wysokość i głębokość. Tylko właściwie dopasowany napęd do wymiarów bramy da gwarancję efektywnej jego pracy.

Wypełnienie bramy

Przy wyborze napędu do bramy wjazdowej, ważne jest również jej wypełnienie. Brama obita blachą lub drewnem nie sprawdzi się na terenach wietrznych, o gęstej zabudowie. W takim przypadku należy zastosować napędy o mocniejszych siłownikach.

Napęd do bramy wjazdowej i częstotliwość jej użytkowania

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze automatyki do bramy skrzydłowej jest częstotliwość korzystania z niej. Z uwagi na to kryterium można wyróżnić:

  • bramy skrzydłowe, które zamontowane są przy prywatnych domach lub osiedlach mieszkaniowych – do 50 cykli zamykania i otwierania bramy;
  • bramy przemysłowe – powyżej 50 cykli.

Napęd do bramy wjazdowej skrzydłowej a funkcje zestawu

Poza powyższymi parametrami technicznymi, przy zakupie napędu do bramy warto zwrócić także na następujące funkcje zestawu:

  • Ręczne odblokowywanie, które polega  na wysprzegleniu siłownika. Dzięki tej możliwości możemy  własnoręcznie odblokować i otworzyć bramę, bez konieczności korzystania z pilota. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne w przypadku ewentualnych awarii.
  • Fotokomórki – umożliwiają automatyczne otwieranie bramy oraz zatrzymanie sytemu w przypadku wykrycia przeszkody.
  • Pamięć ustawień – automatyka do bram skrzydłowych pozwala zapamiętać wszystkie wprowadzone do niej ustawienia, takie jak promień otwarcia.
  • Zamykanie automatyczne
  • Funkcja furtki – mechanizm ten umożliwia otwarcie tylko jednego skrzydła. Sprawdzi się w szczególności w przypadku bram dwuskrzydłowych.

Napęd do bramy wjazdowej – jakiej marki wybrać?

Producent  zestawu napędu do bramy wjazdowej jest gwarantem jego jakości. Zakup napędu do bramy nieznanej marki, może przysporzyć nam tylko kłopotów. Może okazać się bowiem, że zakupiony zestaw jest wadliwy i wymaga częstych napraw lub wymiany.Wysokiej jakości napędy do bram garażowych znajdziesz na stronie https://www.hormann.pl/prywatni-inwestorzy/napedy/napedy-do-bram-garazowych/.

Related posts

Leave a Comment