Pasieka w mieście – jak skompletować niezbędne wyposażenie?

Stworzenie pasieki w środku miasta? To możliwe! Wystarczy odpowiednie wyposażenie i kilka akcesoriów, by móc zacząć swą przygodę z pszczelarstwem. Sprawdźmy, jaki rodzaj ula warto wybrać. Gdzie kupić całe wyposażenie pszczelarskie? 

Pasieka w mieście to coś, co na pierwszy rzut oka wygląda dość niespójnie. Jak to? Ule w środku dużego miasta? Przecież pasieki przeważnie powstają na prywatnych działkach, przede wszystkim gdzieś na uboczu, a najlepiej na wsi. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego. Tworzenie pasiek w mieście to trend zdobywający coraz większą popularność nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Nie od dziś wiadomo bowiem, że pszczoły to jedne z najbardziej pożytecznych stworzeń na ziemi. Co ciekawe, gdyby ich zabrakło, życie na naszej planecie w krótkim czasie mogłoby zupełnie się zakończyć. Jak wybrać potrzebny sprzęt do założenia pasieki? Jaki sklep pszczelarski wybrać? 

Pasieka w mieście — dlaczego warto? 

Jest wiele powodów, dla których zlokalizowanie pasieki w mieście uważa się za naprawdę dobry pomysł. Korzyści te możemy podzielić na te osobiste oraz ekologiczne. Tak jak już zauważyliśmy bowiem, pszczoły są nam po prostu potrzebne. Nieustannie betonujemy kolejne hektary pól i lasów, a tym samym zabieramy tym małym owadom miejsce do życia.

Pasieka w mieście to rzecz jasna także wspaniały miód. Konsumenci coraz częściej bowiem sięgają po ekologiczne produkty. Miody z lokalnych pasiek cieszą się ogromną popularnością, w związku z tym jest to świetny pomysł na biznes. Tutaj z pewnością wiele osób zastanawia się, jak to jest z tym miejskim miodem. Co z zanieczyszczeniami? Okazuje się, że pszczoły wykorzystują pewne mechanizmy, które pozwalają na eliminację wszelkich nieczystości. Co więcej, uważa się, że pasieka w mieście gwarantuje znacznie czystszy miód, gdyż miejska roślinność nie jest pryskana nawozami, herbicydami i innymi specyfikami.  

Pasika w mieście — dogodna lokalizacja

W miastach nieustannie przybywa pszczół. Coraz więcej osób uważa, że pasieka w mieście to naprawdę dobry pomysł na połączenie pasji, z możliwością naprawdę sporego zarobku. Zlokalizowanie pasieki w mieście wymaga jednak od nas zapewnienia pszczołom właściwych warunków. Należy zadbać bowiem o wyposażenie się w potrzebny sprzęt do założenia pasieki, a przede wszystkim, znaleźć odpowiednie miejsce na ule. 

Nie każda miejska lokalizacja jest odpowiednia do zakładania pasieki. Przy jej wyborze musimy kierować się bowiem nie tylko komfortem samych pszczół, ale i naszych sąsiadów. Z tego też powodu miejskie ule stają przeważnie na dachach budynków. Jest to obecnie najczęściej występujące zlokalizowanie pasieki w mieście. Warto zadbać tu o zapewnienie owadom odrobiny zacienienia i osłonić je od silnego wiatru. W niektórych miastach możemy zobaczyć ule także w parku. Dobrym miejscem są również ogródki działkowe. 

Ule — jaki rodzaj wybrać? 

W pasiekach możemy zobaczyć różnego rodzaju ule. Wybór uli jest bowiem naprawdę ogromny. Różnią się one między sobą wielkością, budową, a także materiałem, z jakiego są wykonane. Dowiedzmy się więc, jaki materiał warto wybrać, jeśli interesuje nas pasieka w mieście.  Wybór uli pod tym względem możemy podzielić na trzy kategorie. Są to ule styropianowe, ule poliuretanowe oraz ule drewniane

Jeśli mielibyśmy wymieniać zalety, jakie posiadają Ule ze styropianu, najwyższa jakość, atrakcyjna cena i lekkość byłyby tylko jednymi z wielu. Ule styropianowe świetnie sprawdzą się w miejskich warunkach. Są odporne na wilgoć, a po odpowiednim zabezpieczeniu zewnętrznym, także na słońce. Ule poliuretanowe – doskonałe właściwości termiczne, Polski producent i wysoka odporność na wilgoć. To tylko niektóre z atutów kolejnego z typów uli. Ponadto ule poliuretanowe są bardzo lekkie i przyjazne dla środowiska. Ule drewniane słyną natomiast przede wszystkim z tego, że są niebywale solidne a użyte do ich budowy materiały- ekologiczne (drewno i słoma do ich ocieplenia). Jeśli zdecydujemy się na ich zakup, możemy być pewni, że posłużą nam przez wiele, wiele lat. 

Ule i akcesoria pszczelarskie — gdzie kupić? 

Do założenia własnej pasieki w mieście, potrzebne jest nam odpowiednie wyposażenie i akcesoria pszczelarskie. Ramki do uli, ule, odpowiednia odzież, sita do miodu i wiele więcej. Lista zakupów jest naprawdę długa. Miejscem, w którym znajdziemy wszystkie niezbędne akcesoria, jest oczywiście profesjonalny sklep pszczelarski. Dużą popularnością wśród właścicieli pasiek, cieszy się między innymi Centrum Pszczelarskie Łukasiewicz. Co najważniejsze, w sklepie tym możemy zrobić także zakupy online. Jeśli interesuje nas więc sprzęt pszczelarski , ramki do uli, czy Ule z drewna, największy wybór, doskonała jakość i to wszystko w świetnej cenie dostępne jest na pszczelnictwo.com.pl. Znajdziemy tam naprawdę imponujący wybór uli oraz cały pozostały potrzebny sprzęt do założenia pasieki.

Jeśli więc pasieka w mieście już od dawna jest naszym niespełnionym marzeniem, to nie ma na co dłużej czekać. Warto zacząć przygotowania już teraz, by w sezonie w pełni cieszyć się swą własną pasieką w środku dużego miasta. To nic trudnego, jeśli naszym działaniom towarzyszyć będzie pasja. 

Related posts

Leave a Comment