Ogród zimą – jak o niego dbać?

red leaves on a tree in icy cold

Żaden sezon nie jest ostrzejszy dla roślin i kwiatów niż zima. Niskie temperatury i zła pogoda oznacza, że nasze ulubione kwiaty mogą nie przetrwać do kolejnego sezonu. Jeśli nie chcemy co roku zaczynać od zera przygody z ogrodnictwem, warto kierować się wskazówkami, które przygotowali dla nas eksperci z Rolmarket. Dzięki nim zaoszczędzimy sporo czasu, nerwów i pieniędzy.

Rośliny rosnące na zewnątrz

Rośliny na zewnątrz potrzebują najwięcej uwagi w zimie, ponieważ zimniejsza temperatura i zła pogoda mogą odcisnąć na nich swoje piętno. Rzeczy, które musimy zrobić, to:

  1. Usuwanie resztek – większość roślin letnich zacznie wymierać lub przygotowywać się do hibernacji z powodu zmniejszającej się temperatury i braku odpowiedniej ilości promieni słonecznych, więc musimy podać im pomocną dłoń, usuwając gruz i okrywając delikatne rośliny agrowłókniną, aby chronić je przed zimnem.
  2. Podcinanie – roczne kwiaty, rośliny i warzywa powinny być przycięte, a obumarłe łodygi i liście całkowicie usunięte, aby zapobiec niebezpiecznym chorobom.
  3. Przygotowanie ściółki – nieodpowiednie przygotowanie gleby na zimę może skończyć się katastrofą. Zamarzająca woda jest bowiem w stanie wysunąć cebulki roślin na powierzchnię. Jako warstwy ochronnej możemy użyć tradycyjnej ściółki np. z kory, a najważniejsze grządki zakryć odpowiednim rodzajem agrowłókniny. Dzięki temu stworzymy idealny mikroklimat dla roślin bez ograniczania im dostępu do wody czy promieni słonecznych.

Rośliny w szklarniach, w domu

Jest to powszechne nieporozumienie, że rośliny w pomieszczeniach nie wymagają dodatkowej opieki ani uwagi przez zimę – w końcu nie są one narażone na żywioły w taki sam sposób jak na otwartej przestrzeni. Choć może być prawdą, że rośliny w pomieszczeniach są w bardziej uprzywilejowanej pozycji, to nadal wymagają od nas uwagi. Rzeczy, które musimy zrobić, to:

  1. Podlewanie – należy opryskiwać rośliny lekką mgiełką wody co najmniej raz dziennie. Jest to szczególnie ważne w przypadku roślin tropikalnych, które dobrze się rozwijają w wilgotności.
  2. Przecieranie roślin – odkurzanie roślin może wydawać się dziwne, ale brud potrafi zablokować pory liści i utrudnić roślinom oddychanie. Raz na tydzień należy więc przetrzeć liście delikatną, wilgotną ściereczką.
  3. Udostępnienie światła – ponieważ sezon zimowy oznacza krótsze dni i dłuższe noce, ważne jest, aby umieścić rośliny doniczkowe w dogodnym miejscu, gdzie mogą otrzymać jak najwięcej światła, aby zachować zdrowie.

Więcej informacji o tym jak zadbać o ogród na zimę znajdziesz na: https://rolmarket.pl/Listopad-w-ogrodzie-5-waznych-prac-do-wykonania-blog-pol-1510052921.html

Co można sadzić zimą?

Większość zimowych roślin jest w pełni wytrzymała i poradzi sobie z nieprzyjemną aurą, szczególnie wtedy, gdy podczas największych mrozów zapewnimy im dodatkową ochronę. Bezpośrednio na zewnątrz można zatem sadzić:

  • cebulę,
  • szalotkę,
  • czosnek,
  • szpinak zimowy,
  • groch.

Istnieją również warzywa, które rosną przez zimę, ale muszą być wysiewane w ocieplanych pomieszczeniach i przeszczepiane później do granic nieogrzewanej szklarni lub uprawiane w tunelach foliowych lub kloszach. Do tej grupy zaliczamy:

  • sałaty zimowe,
  • marchew,
  • pak choi.

Related posts

Leave a Comment