Luty, miesiąc zawsze kojarzony z mrozem, lodem i niedostatkiem pod koniec zimy, a na pewno nie z pracą w ogrodzie. Może z początkiem lutego prócz otrząsania krzewów z nadmiaru śniegu nie ma w ogrodzie nic do roboty, to już pod koniec tego miesiąca przyroda zaczyna budzić się do życia.
Z końcem lutego przeprowadzamy cięcie drzew i krzewów, dokonujemy pierwszych wysiewów i nawożeń.
Zabiegi pielęgnacyjne
Podczas odwilży możemy zacząć podlewać iglaki. Uzupełnijmy braki w wyściółce kory. Gdy pogoda jest odpowiednia możemy zacząć nawozić rośliny ogrodowe.
Cięcie drzew i krzewów
Na przełomie lutego i marca zaczynamy przeprowadzać cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów w naszym ogrodzie. W tym okresie powinniśmy przyciąć i prześwietlić krzewy ozdobne kwitnące latem oraz krzewy jagodowe. Jest to także czas na prześwietlenie jabłoni i grusz w sadzie.
Pierwsze wysiewy
Wysiewamy do pojemników rośliny jednoroczne (szałwia, begonia, lobelia, żeniszek, petunia, werbena, lewkonia), zioła (bazylia, majeranek) oraz warzywa (sałata, szpinak, pomidory, papryka, cebula, seler, warzywa kapustne). Z końcem lutego wysiewamy marchew, por, rzodkiew. Te ostatnie wysiewamy oczywiście w szklarni.
Nie dajmy zginąć z głodu ptakom
Luty to okres braku pożywienia w przyrodzie. Wszyscy czekają z upragnieniem wiosny. Możemy ulżyć mieszkańcom naszego ogrodu dokarmiając ich regularnie, a odwdzięczą się wiosną i latem z nawiązką tępiąc szkodniki w ogrodzie.
Luty to ciężki miesiąc w ogrodzie