Jak założyć rabatę kwiatową krok po kroku

Ziemovit sposoby na wytrzymały trawnik

Starannie zaplanowana rabata kwiatowa to prawdziwa ozdoba ogrodu. Przed jej założeniem warto jednak przemyśleć kompozycję, by uniknąć chaosu i późniejszej dodatkowej pracy z przesadzaniem roślin. Sprawdź, jak zaprojektować rabatę kwiatową, by w pełni wykorzystać jej dekoracyjny charakter!

Ziemovit sposoby na wytrzymały trawnik
Ziemovit sposoby na wytrzymały trawnik

Rabata kwiatowa to zazwyczaj wyodrębniona przestrzennie kompozycja z kilku gatunków bylin. Stanowi prawdziwą wizytówkę ogrodu, dlatego często zostaje starannie wyeksponowana przy ścianie budynku lub przy ogrodzeniu – tak, by jak najmocniej przykuwać wzrok. Specjaliści z firmy Ziemovit podpowiadają, jak, krok po kroku, założyć rabatę i czym kierować się przy wyborze roślin.

Krok pierwszy: przygotowanie stanowiska

Większość bylin najlepiej rośnie na żyznych glebach i nasłonecznionym stanowisku. Przed wyborem roślin dobrze więc sprawdzić, jakie warunki panują w ogrodzie – z naciskiem na odczyn podłoża i zawartość próchnicy. W razie potrzeby warto dodać do ziemi torf, wapno (w celu uzyskania zasadowego odczynu) lub uzupełnić składniki mineralne przy użyciu nawozu mineralnego. Należy również pamiętać, by koniecznie usunąć chwasty i przekopać podłoże.

Krok drugi: wybór roślin

Wybór konkretnych gatunków bylin w dużym stopniu jest uzależniony od warunków panujących w ogrodzie. Najlepiej jest sięgać po odmiany, które naturalnie występują w okolicy (będą łatwiejsze w pielęgnacji) oraz charakteryzują się różnymi okresami kwitnienia – od marca do jesieni. Dzięki temu rabata pozostanie dekoracyjna przez cały sezon.

Krok trzeci: rozplanowanie roślin

Kompozycja rabaty zależy przede wszystkim od upodobań ogrodnika. Można sadzić rośliny w uporządkowanych kępach lub w sposób imitujący naturalną łąkę, ograniczyć się do kilku barwnych plam albo postawić na feerię kolorów… Trzeba jednak pamiętać o kilku głównych zasadach:

  • obok siebie należy sadzić rośliny o podobnych wymaganiach – ułatwi to pielęgnację;
  • nie powinno się sadzić obok siebie gatunków ekspansywnych (takich jak konwalie, tojeść czy podagrycznik) oraz słabiej rosnących – odmiany inwazyjne zagłuszą mniejsze rośliny;
  • warto brać pod uwagę ostateczne rozmiary bylin – tak, by nie posadzić ich zbyt gęsto;
  • niższe rośliny lepiej sadzić na obrzeżach rabaty, a wyższe w jej centrum – dzięki temu najlepiej wyeksponujesz poszczególne odmiany.

Po wybraniu i posadzeniu roślin nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji, dostosowanej do wymagań poszczególnych gatunków. Tylko dzięki regularnemu podlewaniu, nawożeniu i odchwaszczaniu rabata przez cały sezon będzie stanowić prawdziwą ozdobę ogrodu.

Related posts

Leave a Comment