Jak prawidłowo wymierzyć otwór na drzwi?

Jak prawidłowo wymierzyć otwór na drzwi?

Chcesz kupić nowe drzwi zewnętrzne? W takim razie przy ich kupnie musisz wybrać ich odpowiedni rozmiar. Jednak, aby pozyskać właściwe wymiary drzwi, w pierwszej kolejności wymierz dokładnie otwór, w którym zostaną one zamontowane. Wyjaśnimy Ci dziś, jak to zrobić.

Od tego, czy dobrze zmierzysz otwór do drzwi, zależeć będzie, czy Twoje nowe drzwi zewnętrzne będą trafionym zakupem. Jeśli pomylisz się bowiem choć odrobinę, niezbędna będzie wymiana. A to znów zabiera czas i generuje stres. Dlatego też najlepiej po prostu odpowiednio wcześnie zweryfikuj precyzyjnie wszystkie wymiary. Dzięki temu znacznie łatwiej znajdziesz idealne skrzydło, a co najważniejsze, unikniesz powyższej wpadki. Zobacz więc, jak zmierzyć drzwi oraz otwór drzwiowy, tak, by obyło się bez poprawek.

Dlaczego prawidłowy pomiar otworu na drzwi jest ważny?

Do czego jednak właściwie potrzebny jest Ci ten pomiar otworu do drzwi? Przede wszystkim do tego, aby montaż drzwi przebiegł bezproblemowo. Aby umieścić prawidłowo drzwi w otworze, ościeżnica musi być dobrze osadzona w otworze — to jedna z najważniejszych kwestii, o których musisz pamiętać.  Wartość pomiaru jest Ci więc niezbędna, aby dopasować właściwą futrynę oraz wymiary drzwi.

Pomiar otworu na drzwi — najważniejsze parametry

Pomiar otworu drzwi to czysta formalność. Ale tylko w teorii. W rzeczywistości nie jest to wcale takie proste, ponieważ wymaga naprawdę dużej precyzji, wiedzy oraz użycia odpowiednich narzędzi pomiarowych.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że pomiar będzie wyglądać zupełnie inaczej w przypadku, gdy otwór ma futrynę, a inaczej, jeśli nie jest ona zainstalowana. Dziś będziemy mówić o montażu od podstaw, dlatego omówimy tę drugą opcję.

W gotowym otworze na drzwi wejściowe należy pobrać pomiar jego wysokości, szerokości oraz grubości ścian. W tym celu przyda Ci się dobrej jakości miarka. W pierwszej kolejności zmierz wysokość otworu. Pomiar zacznij od podłogi. Pamiętaj, aby wykonać przynajmniej trzy pomiary — przy ścianach oraz na samym środku. Otwór może mieć bowiem nierówności. Jego szerokość oraz grubość zmierz w dokładnie ten sam sposób, z tym że od ściany do ściany. Tutaj także sprawdź w kilku miejscach.

Mierząc grubość ścian, nie musisz wykazywać się tak dużą szczegółowością. Jeśli wybierzesz bowiem ościeżnicę regulowaną, bez problemu dostosujesz ją do danych parametrów. To doskonałe rozwiązanie, ponieważ znacznie ułatwia całe to zadanie i eliminuje ryzyko pomyłki.

Pobierając wszystkie wymiary otworu na drzwi, koniecznie uwzględnij wszelkie dodatkowe elementy, takie jak progi czy też płytki podłogowe i panele.

Jak wybrać odpowiednie wymiary drzwi?

Jeśli znasz już wszystkie wartości pomiarowe otworu, możesz ustalić właściwe wymiary drzwi zewnętrznych. Jak to zrobić? To wcale nie takie trudne! W sprzedaży dostępne są drzwi o szerokości od 60 cm do nawet 100 cm. Dopasowując je do otworu, musisz pamiętać przede wszystkim, że wartość w tym parametrze powinna wynosić średnio o 10 cm mniej niż pomiar uzyskany przy mierzeniu otworu.

Oczywiście przy wyborze rozmiaru drzwi należy wziąć też pod uwagę rozmiar ościeżnicy. Przeważnie ich szerokość wynosi około 8-10 cm, dlatego też nie możesz o tym zapomnieć.

Wciąż zastanawiasz się, jak bezbłędnie zmierzyć drzwi i dopasować je do otworu? Najlepiej zleć po prostu to zadanie specjalistom! zięki temu zyskasz pewność, że drzwi będą pasować idealnie.

Related posts

Leave a Comment