Glebogryzarka do czego służy i jak wybrać?

Każdy ogrodnik wie, że odpowiednie przygotowanie gruntu pod uprawy jest na drugim miejscu po rodzaju gleby.
Przygotowanie gruntu pod siew polega na jego rozluźnieniu i utworzeniu przestrzeni, która zostanie wypełniona przez wodę i powietrze. Można to zrobić szpadlem i widłami. Przy małym ogródku wystarczy. Pług na przydomowy ogródek to może za dużo. Do takiej pracy warto wykorzystać glebogryzarkę.

Co to jest glebogryzarka?

Glebogryzarka to urządzenie służące do mechanicznego wzruszania ubitej ziemi.

Jak wybrać glebogryzarkę?

Jeżeli areał ogrodu warzywnego (choć niekoniecznie tylko warzywnego ogrodu) nie jest za duży to możemy zakupić małą poręczną glebogryzarkę bez napędu. Przeważnie jest ona napędzana silnikiem elektrycznym i wzrusza ziemię na niewielką głębokość. Po takiej glebogryzarce warto czasem poprawić efekt widłami.

Jeżeli mamy większy areał ogrodu warzywnego (choć niekoniecznie tylko warzywnego ogrodu) do obrobienia to warto zainwestować w mocną i wydajną glebogryzarkę z napędem spalinowym. Modele spalinowe mają przeważnie napęd na koła i biegi w przód i wstecz.

Droższe modele glebogryzarek często posiadają dodatkowy osprzęt np. bronę pazurową, krawędziarkę czy obsypnik. Pozwala to stosować glebogryzarkę nie tylko do spulchniania gleby.

 

Related posts

One Thought to “Glebogryzarka do czego służy i jak wybrać?”

  1. Jarek

    Głupie pytanie do czego służy glebogryzarka

Leave a Comment