Budowa altany ogrodowej z wędzarnią i grillem

Wędzarnia w altance

Altana ogrodowa to miejsce gdzie koncentruje się życie domowe wiosną i latem. Budowa altany ogrodowej to czas wielkich zmian w ogrodzie oraz podejmowania czasem kontrowersyjnych decyzji.

Projekt i umiejscowienie altany ogrodowej

Altana ogrodowa
Altana ogrodowa

Na początek musimy zdecydować jak duża ma być altana ogrodowa i gdzie ma stanąć. Według prawa budowlanego nie może być bliżej niż 4m od ogrodzenia sąsiada. Jej położenie musi się komponować z ogrodem w jedną całość. Ma być po prostu ładniej niz było bez altanki. Często musimy zdecydować, czy poświęcić część rabaty lub ogrodu warzywnego po to by wszystko się skomponowało w jedną całość.

Oczywiście budowę altany ogrodowej musimy zgłosić do Urzędu Gminy. Do zgłoszenia musi być dołączona mapa posesji z zaznaczoną projektowaną altaną ogrodową.

Wielkość altany w granicach 15 do 18m2 jest wg mnie optymalna. Tworzy się wtedy jakby dodatkowy letni pokój w ogrodzie. Wygląd i to czy ma mieć cztery, sześć czy osiem boków to już kwestia gustu.

Wędzarnia i grill w altanie ogrodowej

Jeżeli altana ogrodowa jest w miarę duża można w nią wbudować wędzarnię lub grill.
Wędzarnia może być jedną ze ścian altanki. Obecność wędzarni i grilla trzeba już zaprojektować na etapie projektu altanki ogrodowej. Szczegóły techniczne wędzarni można zobaczyć na poniższym filmie lub na zdjęciach tutaj >>

Budowa altany ogrodowej – fundamenty

Altana powinna mieć solidne fundamenty. Można ją posadowić na palach wbijanych w ziemię ale nie jest to pewne zamocowanie.
Moja altanka ogrodowa ma fundamenty o głęgokości 1,5m co gwarantuje jej stabilność i odporność na przemarzanie gruntu. Dodatkowo osobny fundament ma wędzarnia.

Konstrukcja altany

Altanka ma jest zbudowana na planie sześcioboku. Główną część stanowią pionowe belki przykręcone do betonowego fundamentu. Między sobą są one połączone wykrzyżowanymi belkami wtopionymi w kratki ozdobne.
Dach altany jest wielospadowy, pokryty kolorową papą. Więźba dachu jak widać na przykładzie raczej klasyczna ale zrobiona  taki sposób by nie było potrzeba pionowej podpory pośrodku altanki. Całość obciążenia przenosi na siebie konstrukcja dachu altany.

Related posts

Leave a Comment