Projektowanie ogrodu samodzielnie to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli chcemy, aby spełniał on kilka funkcji. Jest to nie tylko kreatywna praca, ale wymaga również umiejętności planowania i logicznego myślenia. Jeśli jednak się uda, własny ogród może przynieść nam bardzo dużo satysfakcji i radości.
Są jednak pewne pułapki, na jakie można się natknąć, zapominając o ważnych kwestiach, co w rezultacie może skutkować dodaniem sobie pracy i niepotrzebną frustracją. O czym więc należy pamiętać projektując swój ogród?
Projektowanie ogrodu od czego najlepiej zacząć?
Wiele osób w przypływie ekscytacji i nowych pomysłów, od razu zabiera się do działania i pracy na działce, bez uprzedniego przemyślenia szczegółów. Dlatego bardzo ważne, aby zanim zaczniemy rewolucje ogrodowe, sporządzić odpowiedni plan.
To częsty błąd wielu osób, bez planu ciężko ułożyć wszystko w spójną całość. Dlatego nie należy go lekceważyć. Jak stworzyć taki plan? To wbrew pozorom bardzo proste. Możesz zarówno posłużyć się kartką papieru i odpowiednimi przyrządami, lub użyć odpowiedniego programu.
W przypadku samodzielnego rysowania mapy na kartce, należy w niej uwzględnić następujące czynniki. Po pierwsze proporcje, rysując nie tylko zarys granic i przestrzeni, ale wszystkie elementy, należy je umieścić w odpowiednich proporcjach. Błędne rozrysowanie proporcji, może nas później sporo kosztować.
Po drugie, należy uwzględnić wszystkie obiekty, w tym również i dom, drogę dojazdową, ogrodzenie sąsiadów, garaż itd. Pomoże to później w późniejszym szczegółowym planowaniu np. projektując część roślinną, będziesz wiedzieć, jak pada cień w poszczególnych miejscach.
Jeśli zdecydujesz się na projektowanie w programie typu AutoCAD, z pewnością taki plan będzie dużo bardziej precyzyjny. Co więcej, da Ci to możliwość wizualizacji efektu końcowego i rozpracowanie planu co do centymetra, nie pozostawiając żadnego miejsca na błąd.
Projektowanie ogrodu – Jak zaplanować przestrzeń dla dzieci?
Jeśli chcesz przeznaczyć część ogrodu na plac zabaw dla dzieci, to musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że dobrze jest mieć dzieci na oku. Dlatego nie rozmieszaj placu zabaw z dala od domu. Takie miejsce powinno być dobrze widoczne dla rodziców, nie tylko przebywających na ogrodzie, ale także w domu. Dobrze jest więc zatem rozplanować tą przestrzeń tak, aby była widoczna np. z okna w salonie czy kuchni.
Kolejną ważną sprawą jest ogrodzenie takiego miejsca od innych. Miejsce, gdzie przebywają dzieci, powinno znajdować się z dala od niebezpiecznych narzędzi ogrodowych, elektryczności czy miejsca, gdzie magazynujemy drewno na opał.
Warto również zwrócić uwagę na roślinność. Dzieci często lubią biegać po całym ogrodzie. Dlatego jeśli planujemy posadzić jakieś mniejsze kwiaty lub warzywa, dobrze jest odgrodzić tą przestrzeń np. płotkiem.
Możemy również pomyśleć o budkach lęgowych dla ptaków, dzięki którym nie tylko pomożemy ptakom w znalezieniu odpowiedniego dla nich miejsca, ale również możemy wcielić się w rolę edukatorów i kształcić nasze dzieci pod kątem przyrodnicznym.
Projektowanie ogrodu – Dlaczego ważne jest, aby pamiętać o sąsiadach?
Projektując ogród nie powinniśmy zapominać o naszych sąsiadach. Jeśli chcemy urządzić romantyczny kącik, powinien się on znajdować w ustronnym miejscu. Podobnie jak np. miejsce kawowe, czy grill. Pozwoli to uniknąć krępujących sytuacji i da nam dużo swobody.
Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest odgrodzić się od otoczenia np. sadząc odpowiednie krzaczki czy drzewka. Jeśli planujemy dużo czas spędzać na ogrodzie, z czasem okaże się to bezcenne rozwiązanie.
Unikaj niepotrzebnego chaosu
Mając wiele pomysłów na ogród, bardzo łatwo jest się we wszystkim pogubić. Dlatego dobrze jest na samym początku określić jakiś motyw przewodni naszego ogrodu. Przykładowo, jeśli planujemy drewniane wyposażenie, to powinno być ono zachowane w jednym stylu, najlepiej z tym samym rodzajem drewna.
Jeśli kupujemy akcesoria, dobrze jest przemyśleć ich styl i kolorystykę, aby stanowiły spójną całość. Podobnie z oświetleniem, o ile umiejscowienie różnych barw światła może bardzo urozmaicić przestrzeń, o tyle powinno być dobrze przemyślane. Podsumowując, już na samym początku określ cały styl swojego ogrodu, jego kolorystykę i charakter a na pewno wszystko będzie wyglądało idealnie.
Roślinność w ogrodzie
Układ roślin w ogrodzie to bardzo szeroki temat. Dobrze jest zaznajomić się nim zanim podejmiemy się pierwszych zakupów roślinności. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzi krzewów, kwiatów itp. Podobnie jak z doborem dodatków, również trzeba przemyśleć ich układ i charakter, tak aby, gdy wszystkie rośliny zakwitną, dobrze się ze sobą komponowały.
Na pewno zwróć uwagę na ich wielkość, to jak będą wyglądały za kilka lat, jakiego rodzaju oświetlenia potrzebują, jak reagują na zimno, czy są łatwe w utrzymaniu, jak często należy je podlewać. Ponadto warto również pamiętać o ryzyku uczulenia na niektóre kwiaty.