Zalety łąki w przestrzeni miejskiej

Łąka w mieście to widok, który coraz częściej cieszy oczy mieszkańców. Co sprawia, że łąki stają się coraz bardziej popularne i coraz częściej wybierane zamiast trawników? Jakie są największe zalety łąk kwietnych? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury! 

O łąkach kwietnych słów kilka

Jak już wspomnieliśmy we wstępie artykułu, łąki kwietne cieszą się ogromną popularnością i zainteresowaniem w mniejszych i większych miastach. Z powodzeniem zastępują trawniki, które do niedawna wiodły prym, jeśli chodzi o zagospodarowanie terenów miejskich w zieleń. Wpływ na to ma szereg czynników i niewątpliwych zalet, o których opowiemy za chwilę. Jednak warto wspomnieć, że sytuacja związana z pandemią koronawirusa jednoznacznie pokazała, że łąki kwietne o wiele lepiej radzą sobie w warunkach, gdy nie ma możliwość regularnego przycinania, podlewania, dbania. Łąki zdecydowanie lepiej radzą sobie pozostawione same sobie niż trawniki. Susza, która do niedawna panowała w naszym kraju, również uświadomiła wielu osobom, że łąki są w stanie przetrwać bardzo dużo i to w naprawdę dobrej formie!

Łąka w mieście a kwestie ekonomiczne

Zacznijmy od kwestii, która dla wielu jest najważniejsza, a na pewno najbardziej wymierna. Mowa tu o finansach. Zarządzanie zielenią to nie tylko sadzenie odpowiednich roślin. To także dbałość o to, by je regularnie przycinać, podlewać. W wielu miejscach ma to strategiczne znaczenie, bowiem zbyt wysokie rośliny mogą zasłaniać widoczność. Taka sytuacja ma miejsce na przykład na rondach, które zwykle są zagospodarowane właśnie przy pomocy odpowiednich nasadzeń. Odpowiednio dobrane gatunki roślin, mogą osiągać optymalną dla danego miejsca wysokość, co w efekcie eliminuje konieczność docinania jej, a tym samym zatrudniania osób do koszenia. Oszczędność i wygoda w jednym. Ale to nie wszystko. W sklepach znaleźć można wieloletnie mieszanki roślin, które jak sama nazwa wskazuje, żyją wiele lat. Samoistnie się namnażają i rozrastają, do nas jedynie należy regularne podkaszanie łąki kwietnej. Nie można także nie wspomnieć o tym, że już samo założenie łąki jest o wiele tańsze niż posadzenie trawnika.

Łąka w mieście sposobem na smog

Walka ze smogiem w miastach trwa od wielu lat. Jak się okazuje doskonałym narzędziem do tego, a jednocześnie wyjątkowo pięknym, są właśnie łąki. Ograniczają one emisję dwutlenku węgla do atmosfery oraz pomagają oczyszczać powietrze z wszelkich zanieczyszczeń. Dość istotne jest również to, że mają realny wpływ na obniżenie temperatury powietrza i tym samym zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się powierzchni gleby. 

Łąka kwietna a ekologia

Łąka ekologiczna nie tylko doskonale radzi sobie z upałem oraz smogiem. Jeśli chodzi o kwestie ekologiczne to należy także wspomnieć, że do wzrostu łąka nie potrzebuje wspomagaczy w postaci nawozów chemicznych i pestycydów. Dzięki temu jest w pełni bezpiecznym miejscem, schronieniem dla owadów, gadów, płazów, ssaków. Łąki w mieście wspomagają także bioretencję. Co to oznacza? Otóż rośliny, które tworzą łąki kwietne, mają bardzo głębokie korzenie i lepszą zdolność do wchłaniania wody. Zatrzymują wilgoć dłużej i tym samym są w stanie przetrwać upały. Nie wymagają także tak obfitego podlewania, jak trawniki, co w konsekwencji również prowadzi do oszczędności, a także jest bardzo istotne z punktu widzenia ekologii.

To oczywiście tylko niektóre zalety i korzyści, jakie płyną z założenia łąki kwietnej. Bezdyskusyjnie są one o wiele bardziej opłacalne i potrzebne niż trawniki. Każdy, kto zastanawia się, co wybrać łąkę czy trawnik powinien wziąć pod uwagę to pierwsze rozwiązanie, które dość szybko okaże się strzałem w dziesiątkę! 

Related posts

Leave a Comment