TOP 5 drzew owocowych do ogrodu

Niewielki sad znajdujący się w bliskiej odległości od domu to nie tylko ogromny komfort, ale i pewność, że w przypadku chęci zjedzenia ulubionego owocu będzie on jego najzdrowszą wersją. Samodzielna pielęgnacja to świadomość użytych nawozów oraz znajomość miejsca wzrostu, dzięki czemu z całą stanowczością możemy powiedzieć „wiem, co jem”.

Wybór odpowiednich drzew owocowych do sadu powinien być dobrze zaplanowany. Pod uwagę należy wziąć nie tylko preferencje smakowe, ale przede wszystkim warunki glebowe oraz klimatyczne, jakie panują w naszym ogrodzie. Ponadto warto również zastanowić się nad miejscem, gdzie kupimy sadzonki wybranych drzewek owocowych, ponieważ zdrowe i dobrze wyhodowane sadzonki są kluczowe dla owocnych i smacznych plonów.

Florexpol to wiodąca firma wysyłkowa roślin, która od ponad 30 lat zajmuje się dystrybucją nie tylko drzewek owocowych, ale i cebul kwiatowych, nasion, nawozów, artykułów ogrodniczych oraz środków ochrony roślin. Co istotne, większość asortymentu, który oferuje Florexpol pochodzi od polskich producentów lub jest importowany z najlepszych holenderskich szkółek. Stały rozwój oraz poszerzanie oferty to gwarancja zakupu nie tylko znanych i popularnych gatunków roślin, ale również tych rzadziej spotykanych. 

Firma z powodzeniem sprzedaje spore ilości sadzonek drzewek owocowych w konkurencyjnych cenach, wśród których dominuje 5 gatunków cieszących się największym powodzeniem wśród Klientów posiadających sady i przydomowe ogrody.

Które drzewa owocowe cieszą się największym zainteresowaniem?

TOP 5 drzew owocowych do ogrodu

Jabłoń

Drzewko lubi gleby lekko gliniaste, ale przepuszczalne, bogate w kompost. Przed posadzeniem należy moczyć korzenie w wodzie przez 24 godziny. Dołek powinien być na tyle głęboki i szeroki, by swobodnie rozłożyć system korzeniowy, natomiast dno dołka dobrze jest wypełnić żyzną ziemią. Bezpośrednio po zasadzeniu należy pamiętać o obfitym podlaniu drzewka. Jabłonie przycina się dwa razy w roku, w sezonie zimowym oraz letnim. Odpowiednia dbałość o drzewko w ciągu roku skutkuje lepszym zawiązywaniem owoców, a zbiory są zdecydowanie większe i bardziej słodkie.

Jabłoń Braeburn dostępna w sklepie internetowym Florexpol to odmiana jesienna, o dużych owocach pokrytych paskowanym rumieńcem. Miąższ jest soczysty i delikatnie kwaskowaty z lekką nutą malinową. Owoce z powodzeniem można przechowywać aż do grudnia.

Grusza

Wymaga gleby bogatej w składniki pokarmowe, przepuszczalnej oraz o lekko kwaśnym odczynie. Źle czuje się w podłożu wapiennym oraz o wysokim poziomie wód gruntowych. Grusza lubi miejsca słoneczne, zaciszne i osłonięte. Nie jest zbyt wymagająca jeśli chodzi o cięcie, ponieważ pierwsze odmładzające zalecane jest dopiero po 20 latach.

Jedną z najpopularniejszych odmian gruszy jest bez wątpienia Grusza Faworytka – deserowa odmiana letnia o soczystym winno-słodkim miąższu. Drzewko nazywane „królową gruszek letnich”, owocuje corocznie i obficie.

Wiśnia

Gleba pod wiśnię powinna być lekka, żyzna, średnio wilgotna o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Lubi słoneczne stanowiska, a owoce dojrzewają na początku lipca. Warto pamiętać, że zazwyczaj pąki wiśni są mało odporne na przymrozki, a deszczowy początek lata może powodować pękanie owoców. 

Wyjątkiem jest tu Wiśnia Nana – odmiana samopylna o średnim wzroście, której owoce są duże, z ciemnoczerwonym sokiem i miąższem, soczyste i niezwykle smaczne, idealne do domowych przetworów. Owoce wiśni Nana nie pękają w czasie deszczu, a jej pąki są mało wrażliwe na przymrozki.

Czereśnia

Świetnie rośnie na piaszczystych glebach gliniastych oraz na glebach wapiennych o dużej miąższości. Można ją sadzić w każdym rejonie Polski, owocuje na przełomie czerwca i lipca, natomiast pierwsze pąki rozkwitają w okolicach kwietnia. 

Ciekawą odmianą jest Czereśnia kolumnowa Victoria, która może być sadzona zarówno bezpośrednio w glebie, jak i w donicy. Jest to późna, samopylna odmiana, o dużych prawie czarnych owocach, słodkich i jędrnych, które pełną dojrzałość osiągają w sierpniu. Drzewko rośnie na wysokość 2-3 m.

Śliwa

Lubi gleby wilgotne, przepuszczalne, bogate w składniki pokarmowe. Jest drzewkiem niezwykle docenianym, głównie ze względu na wysoką odporność na mrozy (wytrzymuje temperatury do -30ºC). Dojrzałymi i niezwykle smacznymi owocami możemy cieszyć się na przełomie sierpnia i września.

Oprócz wspomnianych powyżej, dużą popularnością cieszą się także brzoskwinia oraz morela. 

Jeśli trudno zdecydować się na jedno drzewko owocowe, można pokusić się o ciekawą krzyżówkę, łączącą w sobie zalety dwóch różnych gatunków. Przykładem jest Śliwomorela Plumcot będąca krzyżówką śliwy i moreli. Owoce posiadają intensywnie słodki smak, doskonale nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do wypieków. Interesujący mix tworzą skórka i kształt śliwki oraz miąższ i pestka moreli. Ponadto drzewko jest odporne na mrozy i mało wymagające pod względem pielęgnacyjnym. 

Related posts

Leave a Comment