Sumak

Sumak
Sumak
Sumak

Sumak octowiec to gość z Ameryki Północnej mieniący się jesienią czerwienią i żółcią.
Jest to jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych w Polsce.
Sumak posiada oryginalną sylwetkę, nie pozwalającą go pomylić z żadnym innym drzewem. Krótki pień sumaka tuż nad ziemią dzieli się na rzadko rozstawione, widlasto rozgałęzione konary przypominające poroże. Wraz z gałęziami tworzą one parasolowatą koronę, której szerokość niejednokrotnie przekracza wysokość całego drzewa.
Liście sumaka są duże, pierzasto-złożone Latem błyszcząco ciemnozielone, jesienią zaś efektownie się przebarwiają, przybierając całą gamę bardzo jaskrawych kolorów – od żółtego, poprzez pomarańczowy aż do ognistoczerwonego.
Sumak jest stosunkowo krótko żyjącym drzewem, około 15 do 25 lat. Roślina wytwarza intensywnie odrośla korzeniowe co jest dla niekórych niepożądane. Raz zasadzonego sumaka ciężko potem wyplenić.
Sumak dorasta od 4 do 10m. Jest to roślina szybko rosnąca. Występuje w prześwietlonych lasach, na skalistych zboczach i nieużytkach.

Related posts

One Thought to “Sumak”

  1. Wiktoria_Kosi

    Rzeczywiście Sumaka widać w Polsce na każdym kroku, ale to dobrze! Jesienią wyglądają jak kolorowe parasolki. Wiem, że niektórzy walczą, żeby się ich pozbyć 😉

Leave a Comment