Styropian podłogowy, rodzaje

Fundamenty z podłogą są bardzo często pomijanymi elementami przy ocieplaniu nowo budowanego domu. Jest to niestety błąd, ponieważ termoizolacja jest bardzo istotnym czynnikiem, który pozytywnie wpływa potem na komfort i wygodę mieszkania i przebywania w naszym domu. Styropian podłogowy jest łatwym elementem w montażu, a późniejsze zalety, które wynikają z ocieplenia posadzki będą w późniejszym czasie bardzo dobrze przez nas odczuwalne. Dlatego podpowiemy, jaki wybrać idealny styropian podłogowy do ocieplania naszego domu, aby w stu procentach odpowiadał naszym wymaganiom. 

Jaki powinien być najlepszy styropian podłogowy

Styropian jest bardzo dobrym materiałem izolacyjnym, który posiada dobre elementy izolacyjności termicznej, a także wysoką odporność na ogień, posiada także nie wielką chłonność wody. Ocieplenie styropianem różnego rodzaju przeprowadza się na ścianach, dachach, fundamentach oraz podłogach, wykorzystuje się do tego między innymi styropian fasadę. Możemy stwierdzić, iż współczynnik przewodzenia ciepła jest bardzo ważną i charakterystyczną cechą styropianu, w szczególności styropianu podłogowego. Drugą ważną cechą styropianu jest to, że jego waga i gęstość mają też bezpośredni związek z jego właściwościami termoizolacyjnymi. Jego kolejną pozytywną cechą jest to, iż nie ulega on w pełni atakom ze strony mikroorganizmów. Tak więc do ocieplenia podłogi najlepiej nadaje się tak zwany styropian twardy, powinien być on wytrzymalszy i lepiej przystosowany do obciążeń, które w przyszłości będą na niego oddziaływać. Ważną sprawą jest także grubość styropianu podłogowego, do ocieplenia podłogi przy gruncie powinniśmy wykorzystać bardzo solidną warstwę styropiany, najlepsza będzie taka około 15 cm grubości, a do ocieplenia podłogi np. na piętrze powinniśmy wykorzystać styropian podłogowy o grubości 5 cm. Jeżeli dany styropian nie zapewni powyższych właściwości, niestety wpłynie on gorzej na niższy komfort cieplny mieszkańców, czego efektem będą wyższe rachunki za ogrzewanie domu. Dlatego warto się bardzo dokładnie zastanowić i przyjrzeć ofercie producentów styropianu do ocieplania podłóg, pamiętajmy, że najważniejsza jest jakość materiału, a potem cena. Trzeba podkreślić, iż do ocieplania podłóg nie powinniśmy stosować płyt styropianowych, które przeznaczone są do ogrzewania ścian zewnętrznych lub styropianów typu fasada, a także styropianów do ocieplania fundamentów ponieważ nie posiadają one odpowiedniej wytrzymałości na ściskanie. 

Styropian podłogowy a wytrzymałość na ściskanie

Styropian podłogowy oprócz powyższych właściwości, które opisaliśmy wcześniej, powinien także cechować się odpowiednią wytrzymałością na ściskanie, która nie powinna przekraczać 80 kPa. Odpowiednia wytrzymałość jest gwarancją solidnej podłogi, bez wad konstrukcyjnych, a co za tym idzie z właściwym komfortem cieplnym, a także niższymi rachunkami za ogrzewanie. Styropian podłogowy jest bardzo dobrą izolacją cieplną, a także bardzo dobrym komfortem w pomieszczeniach, które umiejscowione są na parterze budynku, gdzie bardzo dobrze znanym tematem jest problem tak zwanej zimnej podłogi.

Related posts

Leave a Comment