Przygotuj się na wiosnę w ogrodzie

Chociaż obecnie najbardziej przydatnym narzędziem w ogrodzie jest łopata śniegowa, to już niedługo będzie można zająć się pierwszymi, wiosennymi pracami. Warto się do tego przygotować, np. dobierając najlepsze rośliny na wiosnę i robiąc przegląd ogrodowego sprzętu.

Jeszcze zanim śnieg stopnieje i przyroda wróci do życia, warto rozejrzeć się po ogrodzie i zaplanować w nim wiosnę. Można też już przygotować pierwsze nawozy, a nawet cebulki kwiatów. Co jeszcze warto zrobić przed nadejściem wiosennego sezonu w ogrodzie?

Sprawdź stan narzędzi i materiałów

Każdy z nas zapewne przeżył podobne chwile. Przychodzi wiosna, z entuzjazmem rozpoczynamy działania w ogrodzie, a tu niespodziewanie okazuje się, że część sprzętów wymaga naprawy albo całkowitej wymiany, więc zamiast cieszyć się pracami ziemnymi, spędzamy godziny w kolejkach do kasy w centrum ogrodowym. Dlatego choć na dworze dominuje gruba warstwa śniegu, warto sprawdzić najważniejsze sprzęty w ogrodzie lub na działce. Sprzętem, który często cierpi w czasie zimy jest wąż ogrodowy. Ujemne temperatury zamrażają wodę, która ostała się w wężu i zwiększa jej objętość. W ten sposób może łatwo dojść do przerwania węża lub poważnego nadwyrężenia jego struktury.

Wiosną, kiedy stopnieje już śnieg, a my na dobre rozpoczniemy prace w ogrodzie, często zdarzają się przymrozki. Aby chwile spadki temperatur nie zniweczyły naszych działań w ogrodzie, warto już teraz zaopatrzyć się w mrozoodporną plandekę, która ochroni rośliny przed niespodziewanym przymrozkiem. Wszystkie najważniejsze akcesoria i materiały do ogrodu znajdziemy na stronie https://erli.pl/ogrod,490. Wiosna to również czas niemałych porządków, dlatego może warto wcześniej przygotować pojemny big bag, do którego wrzucimy wszystkie niepotrzebne odpady i przedmioty, których nie będziemy już używać w ogrodzie. Przed pojawieniem się pierwszych przebiśniegów warto też zaplanować ewentualne zmiany w krajobrazie naszego ogrodu. Sprawdźmy gdzie postawić zbiornik na kompostownik, a gdzie przewidujemy miejsce na skalniak.

Rośliny i nawozy na wiosnę

Wiosna w ogrodzie może być bardzo kolorowa, jeżeli tylko zadbamy o odpowiednie rośliny. Wraz z końcem marca możemy zająć się intensywnym sadzeniem. Jakie rośliny do ogrodu można posadzić najwcześniej? Już w kwietniu w naszym ogrodzie mogą pojawić się tulipany, stokrotki, niezapominajki, mieczyki i tygrysówki, a w maju – aksamitki, tujałki, czarnuszki, gipsówki i smagliczki. Przedtem jednak należy odpowiednio przygotować dla roślin podłoże. Tutaj warto postawić na naturalne nawozy albo efekt pracy kompostownika z ubiegłych lat. Nie zapominajmy też o spulchnieniu podłoża. Najlepsza będzie w tym celu glebogryzarka, jednak w niewielkich ogródkach wystarczy trochę pracy łopatą. Przed nadejściem wiosny można też skompletować nawozy, które stosujemy właśnie o tej porze roku. Z pewnością dobrze poszukać nawozu do trawnika, a jeśli zajdzie taka potrzeba, kupić nasiona trawy, żeby odbudować i zagęścić trawnik.

Narzędzia ogrodowe, które przygotujemy na wiosnę

Narzędzia ogrodowe największej uwagi wymagają od nas jesienią, kiedy przygotowujemy je na kilka miesięcy bezczynności gdzieś w garażu lub ogrodowej altance. Wszelka wilgoć, która przez długi czas będzie się zbierać w pobliżu metalowych elementów, może być zgubna dla każdego urządzenia. Z kolei przed pierwszym wiosennym użyciem, należy nieco pomóc narzędziom w rozruchu po długiej przerwie. Warto np. naoliwić kosiarkę lub wytrzeć ogniska korozji z piły lub motyki. Warto też sprawdzić stan wszystkich narzędzi i ocenić, czy niektóre z nich nie potrzebują już wymiany.

Related posts

Leave a Comment