Przegląd narzędzi i maszyn ogrodowych po sezonie

jesien-puka-do-ogrodu-08Prace jesienne jeszcze nie zakończone, ale warto już pomyśleć o przejrzeniu w jakim stanie są nasze narzędzia i maszyny po sezonie letnim. Wcześniejsze przystąpienie do konserwacji narzędzi pozwoli na bezproblemowe przygotowanie do zimy. Przedłuży to żywot narzędzi, a sezon wiosenny zaczniemy bezproblemowo.
W pierwszej kolejności konserwujemy te narzędzia i maszyny, które nie będą już potrzebne jesienią.
Podstawowa czynność to umycie i zabezpieczenie narzędzi ogrodowych przed korozją. Jeżeli ostrza są poszarpane to należy je wyrównać i naostrzyć. Ostrzymy pilnikiem lub szlifierką kątową. Pamiętajmy, że ostrza ze stali kutej ostrzymy pilnikiem z czterokrotnym szlifem lub osełką o zróżnicowanym uziarnieniu, a ostrza hartowane nie wymagają ostrzenia przez pierwsze pięć-dziesięć lat. Drewniane trzonki naprawiamy lub wymieniamy na nowe.
W podkaszarce czyścimy osłonę i szpulę oraz sprawdzamy stan i regulujemy napięcie linek.
Pilarkę łańcuchową rozbieramy na podzespoły, czyścimy i składamy ponownie. Do zimowania zdejmujemy jednak prowadnicę i łańcuch. Łańcuch warto od razu naostrzyć. Łańcuch pilarki przechowujemy w oleju aby zapobiec korozji.
Kosiarkę do trawy dokładnie czyścimy z resztek trawy i ziemi. Jeżeli kosiarka ma silnik czterosuwowy to opróżniamy go z oleju. Po wyczyszczeniu kosiarki można zalać ją nowym olejem, oraz wstrzyknąć nad tłok trochę oleju.
We wszystkich urządzeniach zasilanych z akumulatorów, tam gdzie to możliwe wymontowujemy akumulatory. Akumulatory przechowujemy w suchym i ogrzewanym pomieszczeniu. Akumulatory niklowo-kadmowe (Ni-Cd) i niklowo-manganowe (Ni-Mh) przechowujemy nienaładowane. Baterii litowojonowych (Li-Ion) nie można rozładować do końca. Dlatego regularnie sprawdzamy ich stan i w razie potrzeby doładowujemy je.
Cały sprzęt przechowujemy w suchym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Related posts

5 Thoughts to “Przegląd narzędzi i maszyn ogrodowych po sezonie”

 1. Andy

  Przydatne informacje. Im wcześniej przygotujemy się do zimy, tym dokładniej to zrobimy

 2. Andy

  Tak pod koniec października to już trzeba będzie robić porządki w warsztacie

 3. Sylwia

  Już za parę dni październik

 4. Kasia

  Dziś było już zimno na ogródku

 5. […] Kosiarkę do trawy czyścimy, sprawdzamy stan techniczny oraz konserwujemy na zimę silnik. Noże kosiarki ostrzymy lub dajemy do ostrzenia. […]

Mentions

 • Przygotowania do zimy – trawnik i kosiarka | Ogród w mieście

Leave a Comment