Nowe krzewy – Pieris japonica

Pieris japonica
Pieris japonica
Pieris japonica

W ogrodzie znów przybyło mieszkańców. Tym razem to parę krzewów Pieris japonica. Ciekawa acz trudna w uprawie roślina.

Pieris japonica lub inaczej Pieris japoński to krzew z gatunku wrzosowatych dorastający do 2 metrów. Krzew rośnie wolno, po około 5 latach ma 70 cm wysokości. Liście są zimozielone, skórzaste, skupione na szczycie pędu, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące. Młode liście zazwyczaj wczesną wiosną są szkarłatne, w miarę upływu czasu zielenieją. Kwiaty białe, kremowe, różowe.

Pieris japonica lubi glebę próchniczą o odczynie lekko kwaśnym lub kwaśnym. Nie znosi dobrze suszy. Aby zapobiec zbyt szybkiemu parowaniu wody z podłoża wokół rośliny można rozłożyć ściółkę z kory lub torfu.
Stanowisko pół cieniste, osłonięte od wiatru.

Nawozimy nawozami przeznaczonymi dla roślin wrzosowatych.

Nie jest zalecane sadzenie ich w północno-wschodniej Polsce, gdzie występują najostrzejsze zimy, ponieważ roślina niezbyt dobrze znosi duże mrozy.

Pieris japonica najlepiej prezentują się w grupach jednogatunkowych lub w kompozycjach z innymi roślinami zimozielonymi. Idealne towarzystwo dla wrzosów, wrzośców, kalmii, różaneczników i azalii japońskich.

Pieris japonica
Pieris japonica

Related posts

2 Thoughts to “Nowe krzewy – Pieris japonica”

  1. Anita

    Przyznam szczerze, że roślinka ta nie jest mi w ogóle znana. Ma ciekawą kolorystykę. Czekam na zdjęcia już zasadzonej w ogrodzie 🙂 Oby zima była niezbyt mroźna…

  2. Pati

    Eh moja Pieris japonica zakończyła swój żywot ostatniej zimy. Mimo wszystko roślinka jest przepiękna, choć – tak jak wspomniał autor – dość ciężko znosi mrozy…

Leave a Comment