Jak posługiwać się łuparką do drewna

hydrauliczna łuparka do drewna

Hydrauliczna łuparka do drewna to bardzo prosta maszyna, tak prosta, że nie przestrzegając paru zasad eksploatacji można sobie zrobić krzywdę.

Hydrauliczna łuparka do drewna działa na zasadzie tłoka napierającego kawał drewna na zaostrzony stalowy klin z siłą kilku ton – w tym przypadku 6,5t. Ciśnienie płynu hydraulicznego jest wytwarzane przez pompę napędzaną silnikiem elektrycznym.

Jak powinno się eksploatować łuparkę do drewna.

BHP i zasilanie

Po pierwsze musimy zapewnić sobie przynajmniej rekawice i okulary ochronne. Pożądane jest także odpowiednie ogrodowe ubranie oraz kryte buty.

Łuparka musi być zasilana prądem elektrycznym. Prąd podprowadzamy tak by przewód nie przeszkadzał nam w pracy i nie kolidował z częściami ruchomymi łuparki. Nie wspomnę, że jeżeli pracujemy na świeżym powietrzu to raczej nie powinno padać.

Nie przekraczamy zadanych parametrów pracy urządzenia.

Przygotowanie do pracy

Łuparkę ustawiamy tak aby mieć swobodny dostęp do urządzenia.
Podłączamy ją do prądu.
Odkręcamy śrubę odpowietrzenia tłoka hydraulicznego – jej nie odkręcenie może skutkować uszkodzeniem łuparki.

Uruchomienie łuparki

Łuparka jest uruchamiana za pomocą dźwigni zaworu płynu hydraulicznego i przycisku włączającego silnik. Aby urządzenie ruszyło oba elementy muszą być włączone.
Puszczenie jednego z tych włączników powoduje zastopowanie urządzenia.
Jeżeli puścimy oba to tłok łuparki wraca do położenia wyjściowego.

Kawałek drewna kładziemy poziomo na prowadnicach łuparki i wciskamy oba włączniki. Tłok dociska kawałek drewna do klina, a ten go rozłupuje.
Jeżeli w ciągu 5 sekund nie nastąpi rozłupanie zwalniamy dźwignie by nie uszkodzić urządzenia. Obracamy klocek o 90 stopni i próbujemy ponownie.

Po rozłupaniu kawałka drewna pozwalamy aby tłok wrócił w położenie wyjściowe i możemy zacząć ponowny cykl pracy.

Kawałek drewna zawsze układamy poziomo. kawałki drewna powinny być ucięte równo. Nigdy nie rozłupujemy kilku kawałków na raz. Nie przekraczać maksymalnego wymiaru kawałka drewna do rozłupania – określone jest to w instrukcji technicznej łuparki do drewna.

Zakończenie pracy z łuparką do drewna

Po skończonej pracy odłączamy zasilanie, zamykamy zawór odpowietrzający, czyścimy łuparkę z wiórów. Urządzenie odstawiamy do zadaszonego pomieszczenia.

Zachowując powyższe zasady możemy właściwie zapomnieć i istnieniu siekiery i poświęcić się przyjemniejszym czynnościom w naszym ogrodzie.

Related posts

Leave a Comment