Byliny ogrodowe – jeden zakup na lata. Dlaczego warto o nim zdecydować?

Byliny ogrodowe

Byliny to dość specyficzna grupa roślin – w czasie zimowych miesięcy znika ich część nadziemna, by wiosną ponownie się odrodzić. Ich największą zaletą jest mnogość odmian, dzięki czemu bez trudu wpiszą się niemal w każdą aranżację ogrodu. Co więcej, raz posadzone mogą przetrwać w jednym miejscu co najmniej kilka lat, dlatego mówi się, że byliny ogrodowe to jednorazowy, aczkolwiek długofalowy zakup. Dlaczego warto zdecydować się na uprawę bylin i jakie gatunki cieszą się największym powodzeniem?

Cechy bylin – dlaczego są tak popularne?

Bez wątpienia największą zaletą bylin jest ich długowieczność. Raz posadzone cieszą oczy nawet kilka lub kilkanaście lat, co przy tradycyjnych roślinach jednorocznych jest znaczącą różnicą, przemawiającą na korzyść bylin. Co więcej, również rozmnażanie jest łatwe, a nowe egzemplarze można pozyskać z dzielenia kęp lub pędów oraz z siewu. Metoda uzależniona jest od uprawianego gatunku – niektóre byliny łatwo się rozsiewają, inne znacznie prościej jest rozmnożyć wegetatywnie.

Kolejną, wartą podkreślenia cechą jest różnorodność. Mając do dyspozycji zróżnicowane gatunki i odmiany bylin, bez trudu zaaranżujemy ogród na miarę naszych potrzeb oraz wyobrażeń. Co więcej, planując obsadzenie rabat roślinami wieloletnimi, możemy dobrać gatunki w zależności od stopnia nasłonecznienia, preferowanego podłoża, wysokości oraz rodzaju ukwiecenia. Mogą to być również rośliny, które zamiast kwiatów posiadają efektowne, kolorowe liście, a także nietypowy pokrój. Wybór jest ogromny!

Opisując cechy i zalety bylin, nie można zapomnieć o ich pozytywnym oddziaływaniu na ekosystem. Przykładem jest miododajność kwiatów, która przyciąga pszczoły, motyle i inne owady.

Jak uprawiać byliny?

Uprawianie bylin opiera się na podobnych zasadach jak roślin z innych grup. Wiele zależy od wymagań konkretnego gatunku, dlatego przed zakupem wybranych gatunków i odmian, należy zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi podłoża, stanowiska, nawożenia i nawadniania.

Kluczowe jest również miejsce zakupu. Warto wspomnieć, że rośliny kupowane w sprawdzonych i godnych zaufania sklepach i hurtowniach ogrodniczych, mają zdecydowanie większą szansę na prawidłowy wzrost i rozwój.

Jednym z takich miejsc jest internetowy sklep ogrodniczy Florexpol, który oferuje sadzonki i cebule kwiatowe wyłącznie od doświadczonych dostawców, a staranna selekcja pozwala uniknąć zakupu roślin uszkodzonych, zainfekowanych chorobami, osłabionych i przechowywanych w niewłaściwych warunkach.

Rodzaje bylin

Spośród licznej grupy roślin wieloletnich, możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów, które pomagają usystematyzować i prawidłowo zaplanować aranżację ogrodu.

Byliny możemy podzielić na:

Byliny pnące – idealne jako ozdoba balustrad i altan. Posadzone blisko ściany, pięknie oplotą jej powierzchnię. Popularne byliny pnące to np. wisteria, wiciokrzew pomorski.

Trawy ozdobne – mało wymagający gatunek, który z łatwością przystosuje się do zmiennych warunków klimatycznych i niemal do każdego rodzaju podłoża. Wśród traw ozdobnych dużym powodzeniem cieszą się rozplenica japońska oraz trawa pampasowa.

Byliny kwitnące – prawdopodobnie największa grupa roślin wieloletnich, które w zależności od terminu wysadzenia oraz kwitnienia, mogą ozdabiać ogród niemal przez cały rok. Do grupy bylin kwitnących należą m.in. pierwiosnki, krokusy, zawilce, astry.

Byliny zimozielone – zachowują żywe ulistnienie nawet podczas miesięcy zimowych, np. bergenia grubolistna, runianka japońska.

Byliny powinny być sadzone do połowy maja, dlatego warto zadbać o odpowiednią aranżację ogrodu już dziś, by latem cieszyć się z chwil spędzonych w ukwieconym ogrodzie.

Related posts

Leave a Comment