Berberys ozdoba i lek

Berberys
Berberys
Berberys

Krzew cieszący nas żółtymi kwiatami, latem zielenią liści i czerwienią owoców, na jesieni czerwienią liści oraz czerwonymi owocami na białych ośnieżonych gałęziach zimą to Berberys. Jest on do tego rośliną leczniczą wykorzystywaną od tysiącleci. Idąc za mądrością przodków nabyliśmy 10 sztuk berberysów.

Berberys Red Tears to wysoki krzew o łukowato wygiętych pędach. Dorasta on do 2,5 – 3 metrów wysokości. Liście krzewu przebarwiają się jesienią na czerwony kolor. Kwiaty żółte zebrane w grona. Berberys kwitnie w maju. W czerwcu pojawiają się czerwone eliptyczne owoce pozostające na gałęziach na całą zimę.Berberys lubi stanowisko słoneczne lub półcieniste.Krzew jest mało wymagający co do podłoża i odporny na suszę.

Berberys ma właściwości lecznicze. Berberys był stosowany już przez mieszkańców starożytnego Babilonu i Indii. W średniowieczu wykryto jego pozytywne działanie w przypadkach żółtaczki i malarii. Powszechnie stosowany w 17 wieku w Anglii jako środek przeciw schorzeniom wątroby.

  • Napary i odwary z liści pobudzają wydzielanie soków trawiennych i są skuteczne w chorobach dróg żółciowych i wątroby.
  • Kora i korzenie mają właściwości antybiotyczne.
  • Suszone owoce wykorzystuje się jako dodatek do herbaty podnoszący ogólną odporność organizmu.Owoce berberysu zawierają witaminy C,E,P,karotenoidy,pektyny,sole mineralne.

Berberys zalecano w przypadku braku apetytu, w kamicy żółciowej, w przewlekłym zapaleniu wątroby, nieżycie pęcherzyka żółciowego, jako środek rozkurczowy również w kamicy nerkowej i w wielu innych przypadłościach. Obecnie zastosowanie to jest mocno ograniczone, ponieważ berberyna odkłada się w sercu, wątrobie i trzustce, dlatego przetworów z berberysu nie można spożywać przez dłuższy czas.

Berberys
Berberysy przygotowane do posadzenia
Berberys
Berberys

Related posts

2 Thoughts to “Berberys ozdoba i lek”

  1. […] padł na berberys red tears. Krzew ten pochodzi z Korei i jest […]

  2. Fel_i_cja

    Do tego wszystkiego dodałabym jeszcze informacje o zastosowaniach kulinarnych 🙂 Z berberysu można zrobić wina, galaretki, dżemy, powidła i wiele innych. Polecam również berberysową nalewkę 🙂

Mentions

  • Żywopłot zmieniający kolory w zależności od pory roku | Ogród w mieście

Leave a Comment