Drewno to jeden z najpowszechniej stosowanych materiałów budowlanych. Naturalne, trwałe, wytrzymałe, szlachetne w wyrazie, ponadczasowe. Wzniesione z niego domy urzekają unikatowym pięknem i przytulnym, ciepłym wnętrzem. Marzysz o takim? Poznaj więc najpopularniejsze z nich!
Góralskie domy z bali
Góralskie domy powstają w technologii zrębowej, z bali o grubości 10-30 cm. Obrobione bale układa się poziomo, jeden na drugim, tak by idealnie do siebie pasowały, i dodatkowo wzmacnia drewnianymi kołkami albo wkłada w wyżłobione w słupach miejsca. Takie domy z drewna są energooszczędne, odporne na wilgoć. Materiał dobrze akumuluje ciepło, więc nie trzeba ich zabezpieczać grubą warstwą termoizolacji. Świetnie też absorbuje i oddaje chłód, zatem nawet w upalne dni w budynku panuje przyjemny chłód.
Góralskie domy przywodzą na myśl jedno – swojski klimat. Strzelisty, kryty gontem dach doskonale radzi sobie z silnymi podmuchami wiatru. Ma duży kąt nachylenia, co zapobiega zaleganiu śniegu mogącego obciążać konstrukcję. Charakterystyczne są także niewielkie okna, które zapewniają dostateczny dopływ światła, ale jednocześnie nie sprzyjają stratom ciepła ani nie powodują nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń. Z zewnątrz góralskie domy wyglądają jak żywcem wyjęte z baśni. Wspaniale harmonizują z otaczającą je przyrodą. Zieleń to idealne dla nich tło.
Letniskowe domy szkieletowe
Domki letniskowe wznosi się w systemie szkieletowym. Konstrukcję nośną wykonuje się z belek, powstały szkielet wypełnia materiałami izolacyjnymi, a te z kolei obija się płytami OSB. Zamiast płyt używa się też litych desek lub bali. Gotowe elementy trafiają na plac budowy z fabryki. Wystarczy je tylko połączyć, toteż zakres prac zostaje ograniczony do minimum. Obiekty stawia się na fundamencie lub podstawie z betonowych bloczków. Zazwyczaj mają dwuspadowy dach kryty blachą, dachówką lub onduliną. We wnętrzu rozprowadza się wszystkie konieczne instalacje. Projekty domów szkieletowych można modyfikować wedle własnego uznania, by maksymalnie dopasować je do swoich potrzeb.
Drewniany domek letniskowy można postawić na działce, nad jeziorem, w górach, w lesie. Dzięki ociepleniu i zastosowaniu energooszczędznych rozwiązań stanowi całoroczne lokum zarówno na weekendowe letnie wypady, jak i dłuższy pobyt w zimie. Choć niewielki zapewni dogodne warunki do wypoczynku dla kilku osób. Najlepiej, żeby miał werandę, taras lub balkon – odpoczywając na nich można rozkoszować się wspaniałymi widokami, delektować się aromatyczną kawą, zażywać świeżego powietrza.
Skandynawska technologia
Konstrukcje domów budowanych w technologii skandynawskiej w całości wykonywane są w fabrykach, później się je tylko ze sobą łączy. Dzięki zastosowaniu zamkowych połączeń ciesielskich części szczelnie do siebie dolegają, nie trzeba więc zbijać ich gwoździami. Elementy produkuje się wyłącznie z czterostronnie struganego, suszonego komorowo drewna o klasie wytrzymałości C-24. W tego typu domach stosuje się słupy nośne o złożonej konstrukcji, a między nimi wznosi grube ściany o wysokim współczynniku izolacji cieplnej. Każdą ze ścian „wyposaża się” w wentylację i barierę paroizolacyjną, by uchronić wełnę przed zawilgoceniem mogącym doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów.
Tym, co rzuca się w oczy w skandynawskiej architekturze, są: minimalizm, funkcjonalność i nawiązanie do natury. Prosty, dwuspadowy dach, małe okna otwierane na zewnątrz i elewacja wykończona cieniutką warstwą tynku, cegłą okładzinową lub drewnianą licówką, a więc skromność, praktycyzm, brak zbędnych dodatków. Czasem w projektach pojawiają się balkon, taras lub weranda. Najważniejsze jednak, aby dom był solidny, tani w utrzymaniu, bezpieczny i sprzyjał energooszczędności.
Amerykański styl, czyli popularne kanadyjki
Domy z drewna w stylu kanadyjskim charakteryzuje szybkość wykonania i stosunkowo niska cena. Powstają bezpośrednio na placu budowy, dlatego łatwo wprowadzić do nich zmiany. Do ich budowy używa się wysokiej jakości drewna o niskiej wilgotności. Elementy zbija się ze sobą gwoździami. Zarówno powstały z belek szkielet, jak i ściany zewnętrzne (zrobione z izolacji i płyt OSB) oraz nadproża są ocieplane i izolowane paroszczelną folią. Ściany podtrzymują słupy nośne, natomiast między oknami stosuje się dwuwarstwowe lub trójwarstwowe słupy.
Domy w stylu amerykańskim zachwycają rozmiarami, przestronnością wnętrz. Najczęściej są parterowe lub piętrowe. Z zewnątrz wyglądają bardzo prosto, za to w środku są świetnie wyposażone, mają duży, przytulny salon. Przeważnie ich dach jest ciemniejszy, elewacja zaś jasna, pokryta cegłą, sidingiem, płytkami lub drewnianą oblicówką. Za sprawą dużej ilości okien we wnętrzu domu jest widno. Amerykański domy niemal zawsze mają ganek lub werandę, na których można wypocząć, a w upalne dni znaleźć odrobinę cienia. To najlepsze M4 dla dużych rodzin.