Cebule tulipanów to niezmiennie najchętniej wybierane elementy kwiatowych kompozycji do ogrodów, na balkonach czy też w domach. Kojarzone przede wszystkim z Holandią kolorowe rośliny o różnych kształtach zdobyły serca miłośników piękna na całym świecie. I dlatego sadzenie cebulek tulipanów jest bardzo modne, a wyjątkowe połączenia dają zachwycających efekt. Obecnie nie jest to ani drogie, ani skomplikowane, a kolejne odmiany przebojem zdobywają rynek. Kwiaty o tureckim rodowodzie są więc uprawiane przez amatorów oraz hodowców profesjonalnych i z pewnością wszystkim dają bardzo dużo satysfakcji. Oczywiście trzeba wiedzieć, kiedy sadzić tulipany, jakie cebule wybierać oraz na co zwracać uwagę.
Najlepsze cebule tulipanów
Kluczem do efektownego kwietnika są oczywiście cebulki tulipanów. Z zasady powinny być jajowate. Należy również zwrócić uwagę na to, by pokrywała je brązowa i wysuszona łuska. To podstawa, a przecież są różne odmiany tulipanów i cebule kwiatowe mogą się znacząco różnić gabarytami. Zamawiając więc odmienne gatunki, otrzymamy rozmaite warianty cebulek. Z niektórych wyrosną okazałe kwiaty, a inne to wyższe odmiany tulipanów, a jeszcze inne będą niemalże miniaturkami. Najlepiej to widać na konkretnych przykładach. Dzikie odmiany – na przykład tulipany botaniczne będą mieć cebulki o obwodzie od trzech do czterech centymetrów. Gatunki ogrodowe mogą osiągać nawet 15 centymetrów obwodu.
Kiedy rozpocząć sadzenie cebulek tulipanów?
Niezmiennie w każdym wariancie najważniejsze będzie to, by cebulki były najlepszej jakości. W przeciwnym razie ich kwiaty mogą nie być kształtne, mogą wyradzać się odmiany – a tym samym ich wartość spadać. Dlatego właśnie co kilka lat warto przyprowadzać selekcję cebulek, która polega na tym, że odrzuca się te płaskie i zostawia okrągłe. Warto również dokupić cebulki tulipanów 100szt. To tyle, ile potrzeba, by mieć wystarczająco dużo kwiatów. Metodą selekcji jest także spławianie. Polega ono na tym, że próbuje się cebulki utopić w wodzie. Te, które pozostaną na powierzchni, nadają się tylko do wyrzucenia. Ten zabieg należy przeprowadzić okolicach połowy sierpnia.
Jak sadzić tulipany?
W uprawie tulipanów bardzo ważny aspektem jest również to, jak sadzic cebulki tulipana. To najczęściej zadawane pytanie przez amatorów i oczywiście także profesjonaliści muszą pamiętać o konkretnych zasadach. Warto pamiętać o tym, że sadzenie roślin cebulowych można zaplanować albo przy końcówce lata, albo jesienią. Najlepszy jest przełom października i listopada. To od terminu i oczywiście wybranej odmiany zależeć będzie, kiedy pojawią się kwiaty. Tulipany wcześnie kwitnące będą cieszyć oko już w marcu. Te późne zachwycą w czerwcu. Wybierając cebulki z odmiennych grup, można więc zapewnić sobie atrakcyjne kwiaty w ogrodzie przez kilka miesięcy, a kolorowe akcenty będą niewątpliwie zachwycać. Cebulki można sadzić również w doniczkach, więc balkon i taras również mogą zyskać wyjątkową oprawę. Tego typu zabieg należy wykonać do połowy grudnia.
Z jakich cebulek tulipanów warto tworzyć ogrodowe kompozycje?
Niezależenie od tego, czy wybiera się tulipany późno kwitnące, czy też te wczesne, to sama procedura sadzenia jest identyczna. Można to zrobić w ogrodzie lub w doniczkach, które trzyma się do wiosny w suchym i chłodnym miejscu. Cebulki muszą się znaleźć w podłożu na głębokości 10-15 centymetrów. Przy sadzeniu w doniczkach możliwe jest również umieszczanie cebulek piętrowo. Można w ten sposób uzyskać ciekawy efekt i pojedyncze kwiaty – tulipany, narcyze czy też krokusy będą tworzyć zadziwiającą wiosenną kompozycją.
Tulipany zielono kwiatowe oraz inne gatunki będą wymagać przepuszczalnej i żyznej gleby o dużej zawartości próchnicy. Koniecznie należy zadbać o to, by stanowisko było wilgotne, ciepłe i słoneczne, a jego pH nie może być inne niż 6,5–7,5. Przy sadzeniu w doniczce poniżej spulchnionej warstwy ziemi ogrodniczej wymieszanej z torfem i piaskiem musi się znaleźć odpowiedni drenaż, a na wierzchu należy wysypać odrobinę kory. Przed wystawieniem doniczek do chłodnego pomieszczenia podlać cebulki, a przez całą zimę trzeba pilnować optymalnego nawilżenia.
Z drugiej strony już na etapie sadzenia trzeba pomyśleć o efekcie. Po to przecież wybiera się na przykład widowiskowe tulipany papuzie. Nie należy więc układać cebulek w rzędach. Najlepiej tulipany liliokształtne czy inne wyglądają w dużych grupach, w ogródkach skalnych i na zagonach. W jednym miejscu mogą rosnąć przez dwa trzy lata. Następne wykopane cebule warto przenieść gdzieś indziej. Obecnie ceny tulipanów nie są wysokie i można sobie pozwolić na stworzenie wyjątkowych kompozycji wszędzie tam, gdziekolwiek się chce. Poza tym posiadane odmiany da się również w prosty sposób rozmnażać. Co roku – od połowy czerwca do połowy lipca trzeba wykopywać cebulki potomne, by oddzielić od nich tak zwane przybyszowe, które je osuszeniu jesienią sadzi się w innym miejscu. Wówczas tulipany strzępiaste mogą zaistnieć w atrakcyjnej przestrzeni i zachwycać przez kolejne lata. Oczywiście musi to być stanowisko słoneczne i trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.