Czym ściółkować podłoże?

Czym ściółkować podłoże?

Ściółkowanie podłoża jest niezwykle istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym i to bez względu na porę roku. Dzięki ściółce chronione jest podłoże i chronione są rośliny. A do ściółkowania najlepiej jest wykorzystywać materiały pochodzenia naturalnego.

Ściółkowanie – zalety

Wykonując ściółkowanie podłoża, unika się nadmiernego nagrzewania gleby oraz parowania wody. Dzięki temu gleba nie wysycha, zachowując odpowiednią wilgotność. Właściwie dobrana ściółka pozwala także skutecznie ograniczać rozwój chwastów. Dzięki niej można utrzymywać odpowiednią wilgotność w glebie, co jest szczególnie ważne, zwłaszcza w okresach suszy. Natomiast zimą korzenie roślin są chronione przed chłodem, mrozem oraz przemarzaniem. Ściółka w ciemniejszym kolorze, jak na przykład brązowa agrowłóknina umożliwia ogrzewanie gleby oraz tym samym ułatwia dojrzewanie owoców, takich jak truskawki. Z kolei ściółki naturalne ulegają stopniowemu rozkładowi. W ten sposób wzbogacają podłoże w cenne substancje odżywcze oraz poprawiają strukturę gleby. Jednak nie każda ściółka jest odpowiednia pod poszczególne odmiany i gatunki roślin. Zatem należy zawsze odpowiednio dostosować ściółkę do potrzeb i wymagań roślin.

Niezawodna ściółka z kory sosnowej

Jednym z najbardziej popularnych materiałów na ściółkę jest kora sosnowa. To materiał bardzo popularny, a jednocześnie stosunkowo uniwersalny. Kora sosnowa posiada kwaśny odczyn, sięgający od 4,5 do 5,5 PH. Z tego względu jest idealnym wyborem dość ściółkowania roślin kwaśnolubnych. Mogą to być na przykład krzewy iglaste, rośliny wrzosowate, takie jak azalie, różaneczniki, ale także róże, hortensje. Kora doskonale sprawdzi się jako ściółka podłoża, a jednocześnie jest bardzo estetyczna. Dlatego może stanowić ozdobę ogrodu. Natomiast aby nie dochodziło do zbyt intensywnego rozkładu, wówczas ściółką można rozłożyć agrowłókninę, która będzie stanowiła izolację od gleby. Kolejnym ważnym parametrem jest wiek ściółki. Powinna być ona wcześniej przekompostowana i to przez przynajmniej kilka miesięcy. Natomiast świeża kora może zawierać substancje toksyczne, które mają negatywny wpływ na wzrost oraz rozwój roślin.

Naturalne ściółki z trawy, pokrzyw i słomy

Bardzo dobrym rodzajem ściółki naturalnej jest trawa, ale również pokrzywy i słoma. Po rozdrobnieniu materiały te mogą być wykorzystywane niemalże pod wszystkie rodzaje roślin. Jednak ze względu na niższe walory estetyczne, zwłaszcza w porównaniu do kory sosnowej, ściółkę z trawy, pokrzyw oraz słomy najczęściej stosuje się w warzywniku. Można również zastosować się w sadzie. W większości przypadków słoma wykorzystywana jest dość ściółkowania roślin użytkowych, a w szczególności podczas uprawy truskawek. Słoma ulega rozkładowi znacznie wolniej niż trawa, a jednocześnie ogrzewa podłoże oraz zapobiega brudzeniu się owoców truskawki. Jednak w warzywniku przydatna będzie również zerwana pokrzywa, która nie może posiadać nasion. Zarówno jej liście, jak i również pędy są bogactwem związków mineralnych. Dlatego oprócz ochrony podłoża przed wysychaniem oraz nadmiernym rozwojem chwastów, pokrzywy dostarczają uprawianym roślinom cenne składniki odżywcze, na przykład potas. Poprawiają także strukturę gleby.

Ściółki syntetyczne

Jedną z najbardziej popularnych ściółek syntetycznych jest agrowłóknina biała lub czarna. To materiał przepuszczający wodę oraz powietrze, który zapewnia odpowiednią wilgotność gleby, a jednocześnie nie utrudnia oddychania korzeniom. Agrowłóknina bardzo skutecznie chroni przed rozwojem chwastów, ale także przed mrozem. Dlatego jest wybierana w przypadku upraw warzywnych, lecz także w szkółkach roślin. Bardzo uniwersalna jest tak, że foliowa agrotkanina, które również może stanowić ściółkę pod rośliny użytkowe, jednak nieco gorzej przepuszcza wodę oraz powietrze.

Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym www.ogarnijogrod.pl. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.

Related posts

One Thought to “Czym ściółkować podłoże?”

  1. Angie

    Ja wykorzystuję jako ściółkę igły z modrzewia – zawsze na jesieni pełno tego w ogrodzie

Leave a Comment