Jesień kojarzy się raczej z porządkowaniem ogrodu i zabezpieczaniem roślin wieloletnich przed zimą. Są jednak gatunki kwiatów, które wysadza się właśnie jesienią. Poniżej krótka lista tych, które wiosną kwitną najpiękniej.
Krokusy – zwiastuny wiosny
Krokusy najlepiej czują się w przepuszczalnej, próchniczej glebie. Cebulki należy zakopać najpóźniej w październiku na głębokość około sześciu centymetrów. Dobrze jest wybrać dla tych kwiatków słoneczne stanowisko.
Krokusom niestraszny śnieg i mróz, potrafią wykiełkować już pod koniec zimy, gdy na ziemi zalega ostatnia warstwa śniegu. Nie trzeba ich wówczas przykrywać ani zabezpieczać przed mrozem. Świetnie dadzą sobie radę. Kwitną na biało, żółto i fioletowo.
Krokusy kwitną wczesną wiosną, ale ich liście utrzymują się do połowy czerwca. To czas wzrostu bulw, dlatego nie należy ich usuwać. Dopiero gdy liście całkiem uschną, można wykopać i podzielić bulwy. Przed kolejnym sadzeniem trzeba zadbać o ich dobre wysuszenie.
Tulipany – feeria barw w wiosennym ogrodzie
Tulipany kwitną trochę później niż krokusy. Warto więc tak zaplanować przestrzeń w ogrodzie, by w kolejnych wiosennych miesiącach cieszyć się także ich pięknem.
Tulipany lubią glebę żyzną i wilgotną, lekką. W ciężkiej, gliniastej lub ilastej mogłoby dojść do zawilgocenia i uszkodzenia bulw. Wysadza się je jesienią, najlepiej na przełomie września i października, ale jeśli jesień jest ciepła, można to zrobić nawet w listopadzie.
Dla tulipanów trzeba przygotować słoneczne stanowisko, zakopać je w ziemi na głębokość około piętnastu do dwudziestu centymetrów. Jeśli są odpowiednio głęboko zakopane, nie trzeba ich rokrocznie wykopywać. Trzeba też pamiętać, że zakopanie cebulek zbyt płytko może sprawić, że liście i kwiaty nie będą stabilnie stały, ale kładły się na ziemi, co przypomina zwiędłe kwiaty i nie wygląda estetycznie.
Trudno ustalić na ile kolorów mogą zakwitnąć tulipany. Liczba odmian i barw jest bardzo duża. Jedno jest pewne – wiosna z tulipanami w ogrodzie będzie wyglądała zachwycająco.
Zawilce – różnorodne, ale niezmiennie piękne
Zawilce w przeciwieństwie do krokusów i tulipanów świetnie czują się w na zacienionych stanowiskach. Można je sadzić w pobliżu krzewów lub wzdłuż żywopłotów. W zależności od gatunku (a jest ich wiele) będą kwitły w kolejnych letnich miesiącach.
Zawilec nie potrzebuje bardzo żyznych gleb, można je hodować także na glebach piaszczystych wzbogaconych kompostem. Powinny być umiarkowanie wilgotnie i przepuszczalne.
Zawilce, które kwitną wczesną wiosną, powinny trafić do ziemi już jesienią. Bulwy zakopuje się na głębokość około pięciu centymetrów. Dla lepszego efektu między bulwami trzeba zostawić dwadzieścia centymetrów odstępu.
Jeśli ktoś zapomni o jesiennym wysadzaniu bulw zawilców, to nic straconego. Odmiany kwitnące w miesiącach letnich można kupić w postaci sadzonek w doniczkach.
Hiacynty – dekoracyjny bogaty kwiatostan
Hiacynty, podobnie jak tulipany, występują w bardzo wielu kolorach. Jednak w ich przypadku hodowcy mają nieco ułatwiony wybór –już po kolorze bulw można w przybliżeniu przewidzieć, jak będą wyglądały kwiaty.
Jasne bulwy dadzą białe lub żółte hiacynty, z kolei z tych ciemniejszych wyrosną czerwone, różowe i fioletowe kwiaty. Ciekawą odmianą są hiacynty łososiowe.
Hiacynty wysadza się do ziemi stosunkowo wcześnie, można to robić już na przełomie sierpnia i września. Ostatnim dzwonkiem dla hiacyntów jest pierwsza połowa października.
Hiacynty najlepiej czują się na stanowiskach ciepłych i słonecznych, natomiast nie lubią wiatru. Lepiej więc nie sadzić ich na otwartej przestrzeni, ale np. przy żywopłocie. Można sadzić hiacynty na stanowiskach półcienistych, ale wówczas ich kwiatostany nie będą tak okazałe. Lubią lekkie gleby, nie wymagają bardzo żyznych.
Jesienne kwiaty – złocienie
Złocień co prawda wysadza się na wiosnę, ale warto go wspomnieć w tym zestawieniu, bo to kwiat, który jesienią wymaga wiele uwagi od hodowcy. Właśnie wtedy, gdy inne kwiaty dawno przekwitły, złocień zakwita i zdobi ogrody.
Jest kilka różnych gatunków złocieni, ale w Polsce chyba najlepiej znany jest złocień wielki, zwany inaczej chryzantemą. Doroczna tradycja każe stawiać go na grobach bliskich nam osób. Dla porównania złocień pospolity to nic innego jak rumianek ogrodowy. Chociaż oba rodzaje różnią się wielkością, to mają podobne potrzeby – żyzna, wilgotna gleba na słonecznym stanowisku jest dla złocieni najlepsza. Wtedy wysoko rosną i pięknie kwitną.