Begonie to bez wątpienia królowe balkonów i tarasów. Mnogość ich kolorów i form sprawia, że każdy miłośnik ukwieconego balkonu znajdzie odmianę idealną do swojej aranżacji. Jak uprawiać begonię? Jakie warunki musisz jej zapewnić, by rozwijała się prawidłowo? Prezentujemy wszystko o uprawie i pielęgnacji begonii oraz polecamy jej najpiękniejsze odmiany.
Begonie – ogólna charakterystyka gatunku
Begonie to bardzo popularne kwiaty, które mogą być ozdobą zarówno ogrodowych rabat, jak i balkonów oraz tarasów. W zależności od gatunku i odmiany wyróżniamy okazy niskie, osiągające kilkanaście centymetrów wysokości lub piękne odmiany kaskadowe, które efektownie przewieszają się przez balkonowe balustrady.
Rośliny te należą do rodziny ukośnicowatych. Ciekawostką jest, że begonie są rozdzielnopłciowe, czyli posiadają zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty. Co więcej, można je w bardzo łatwy sposób krzyżować, co jest główną przyczyną pozyskania tak wielu nowych odmian – szacuje się, że w tym rodzaju można wyróżnić nawet 1500 gatunków, co w świecie kwiatów jest całkiem imponującym wynikiem.
Wśród najbardziej popularnych gatunków, na uwagę zasługują zwłaszcza dwa, które są jednocześnie najchętniej wybierane przez rodzimych miłośników kwiatów. Są to begonie bulwiaste oraz begonie stale kwitnące.
Begonia bulwiasta i begonia stale kwitnąca
Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens) to gatunek pochodzący z Brazylii. Osiąga do 30 cm wysokości, a jej owalne liście osadzone są na krótkich, mięsistych ogonkach. Pora kwitnienia przypada na okres od czerwca aż do późnej jesieni. Ogromną zaletą begonii stale kwitnącej jest jej wysoka odporność na niedobory wody i chwilową suszę. Nie jest również gatunkiem wymagającym wielu zabiegów pielęgnacyjnych, stąd chętnie wybierana jest do obsadzania miejskich klombów, parków i zieleńców.
Najczęściej uprawiana jest jako roślina rabatowa, jednak sprawdzi się również na balkonie lub tarasie. Aby uzyskać szybki i zdrowy wzrost roślin, należy zadbać o właściwe warunki uprawy. Begonie stale kwitnące preferują żyzną, przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym odczynie pH. Dobrze czują się na jasnych stanowiskach, jednak poradzą sobie nawet w półcieniu.
Odmiany begonii stale kwitnącej są zatem idealną propozycją dla osób początkujących, które dopiero wkraczają w świat ogrodnictwa, a jednocześnie marzą o odrobinie zieleni na własnym balkonie.
Begonia bulwiasta (Begonia tuberhybrida) to gatunek, który wybierany jest głównie do uprawy balkonowej, ponieważ z reguły nie jest w stanie przetrwać polskich mrozów. Do gatunku zaliczamy jedną z najbardziej okazałych przedstawicielek, czyli przepiękną odmianę kaskadową, której pędy mogą osiągać nawet metr długości. Należy podkreślić, że begonia kaskadowa, jak i większość odmian begonii bulwiastej, to rośliny wrażliwe na zbyt silne podmuchy wiatru, zbyt dużą wilgoć oraz zbyt intensywne nasłonecznienie, dlatego znacznie lepiej sprawdzą się na zacisznych balkonach, niż rabatach.
Podłoże pod uprawę begonii bulwiastej powinno być żyzne i lekko kwaśne, natomiast stanowisko zacienione. Zbyt silne słońce mogłoby poparzyć delikatne liście rośliny. Kwitnie od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Co ważne, cebule begonii bulwiastej należy wykopać przed sezonem zimowym i przechowywać w ciepłym miejscu.
W internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol znaleźć można przepiękne okazy zarówno begonii bulwiastej, jak i stale kwitnącej: https://florexpol.eu/385-begonie. Oprócz sadzonek, dostępne są również podłoża do uprawy oraz nawozy, których odpowiednio zbilansowany skład wspomoże prawidłowy rozwój oraz kwitnienie roślin.