Posadzenie żywopłotu przy zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy sadzonkami dla tych formowanych i nieformowanych to dopiero połowa sukcesu. Jeśli mamy do czynienia z żywopłotem zrzucającym liście, to od razu po zasadzeniu musimy skrócić jego pędy o kilkanaście centymetrów, przy użyciu nożyc elektrycznych, aby pobudzić żywopłot do krzewienia. Oczywiście zimozielone żywopłoty nie wymagają tak, częstego formowania, gdyż dobrze się krzewią i na samym początku nie trzeba tego robić.
Formowanie pielęgnacyjne – zasady dla żywopłotów zimozielonych i zrzucających liście
Wykonywanie cięcia pielęgnacyjnego żywopłotu jest niezbędne dla zachowania jego wybranej formy, np. okrągłej lub stożkowatej, a także gęstości. W ramach tego formowania wyrośnięte pędy skracane są o 10-15 cm. W przypadku zimozielonych żywopłotów cięcie przeprowadza się, gdy żywopłoty są mocno wyrośnięte. Dodatkowo nie potrzeba powtarzania tej czynności, wystarczy je wykonać raz do roku. Z kolei żywopłoty liściaste, które zrzucają liście muszą być przycinane dwa razy do roku. Pędy bukowego żywopłotu trzeba skracać nawet trzy razy do roku, gdyż jego wzrost jest szybki i bujny. Do tego rodzaju prac świetnie sprawdzają się nożyce elektryczne do żywopłotu. Ich dużą zaletą jest ciche, a przede wszystkim ekologiczne działanie, gdyż nie emitują szkodliwych spalin do atmosfery.
Cięcie odmładzające i radykalne – nie daj się zestarzeć żywopłotowi w Twoim ogrodzie
Wydawać by się mogło, że rośliny się nie starzeją, a jednak żywopłoty z czasem tracą na walorach estetycznych właśnie z tego powodu. Jednak właściwe postępowanie pielęgnacyjne może przywrócić im blask. Wystarczy skrócić owocujące pędy o dwie trzecie długości, aby uzyskać efekt silniejszego wzrostu i krzewienia. Z kolei cięcie radykalne to skracanie wszystkich pędów z wyjątkiem pnia głównego o 50 cm. Taki zabieg polecany jest dla żywopłotów, które tracą kształt i się przerzedzają. Zarówno jedno jak i drugie cięcie ze względu na jego znaczne rozmiary należy przeprowadzać zimą, maksymalnie do marca, a to dlatego, że często zarówno w liściastych, jak i iglastych żywopłotach swoje gniazda zakładają ptaki. Trzeba przy tym pamiętać, że temperatura na zewnątrz nie może spaść poniżej minus 5 stopni. Z tego też powodu pielęgnacyjne formowanie tych żywopłotów, które wymagają tego latem wykonuje się dopiero pod koniec sierpnia. Nie można też zapominać o pielęgnacji trawnika – w tym przypadku warto wykorzystać nożyce elektryczne do trawy.
Nawożenie żywopłotu – kiedy i w jaki sposób je wykonywać?
Oczywiście jak wszystkie rośliny ogrodowe także żywopłoty wymagają nawożenia. W tym celu można używać kompostu albo gotowych mieszanek nawozów przeznaczonych do żywopłotów. Nawożenie przeprowadza się wiosną i ma ono pobudzić żywopłot do wzrostu. Oczywiście należy pamiętać o właściwej dawce podanej przez producenta nawozu. Nawożenie należy przeprowadzić po pierwszym cięciu po zimie. Dzięki temu szybciej się regeneruje, a ponadto jest bardziej odporny na choroby. Zawartość azotu pobudza do wzrostu, z kolei potas i fosfor chronią go przed przesuszeniem korzeni.
Zasady cięcia najpopularniejszych żywopłotów liściastych i iglastych
Do najpopularniejszych roślin wykorzystywanych na żywopłot należy cis. Można go przycinać przez cały rok, jednak najlepszy efekt daje wiosenne cięcie. Jego formowania nie można dokonywać przy przymrozkach, a także przy silnym nasłonecznieniu, gdyż miejsca cięcia mogą nabrać brązowej barwy. Z kolei rododendron przycina się w lipcu, gdyż w czerwcu kończy on kwitnienie. Jednak przy wykonywaniu tej czynności należy uważać na wylęg ptaków. Natomiast lilak w ogóle nie wymaga cięcia. Należy jedynie usunąć jego zwiędnięte kwiatostany. W przypadku radykalnego cięcia trzeba tu liczyć się z tym, że w następnym roku żywopłot lilaka nie będzie kwitł. Z kolei bukszpan przycina się dość późno, bo we wrześniu. Z kolei radykalne cięcie przeprowadza się na przełomie marca i kwietnia. Tuja nadaje się do przycinania przez cały rok, jednak najlepiej wykonywać tę czynność w czerwcu i nie ciąć za świeżym listowiem, aby uniknąć powstawania luk. Warto wiedzieć, że żywopłot z tui nie nadaje się do radykalnego cięcia.
Poszczególne gatunki, które nadają się na formowane żywopłoty różnią się tempem wzrostu, a także długością cięcia i jego terminem. Warto pamiętać o podlewaniu żywopłotów po posadzeniu, a także w okresach suszy.