Sasanki – kwiaty to czy zioła

Kwiat sasanki
Sasanki na ogrodowym skalniaku
Sasanki na ogrodowym skalniaku

W ogrodzie zakwitły sasanki. Co dzień rano rozchylają swe włochate fioletowe płatki odsłaniając żółte wnętrze. Ich wygląd cieszy i uspokaja patrzącego na nie. Warto je mieć w swoim ogrodzie na skalniaku. Mało kto wie sasanka to także zioło.

Sasanka to jeden z kwiatów wczesnej wiosny. Jest byliną. Jej charakterystyczną cechą jest owłosienie. Kosmate są łodygi i płatki kwiatów od zewnątrz. Wszystko to po to by ochronić się przed mroźnymi nocami.
Sasanka zwyczajna jest obecnie uważana za gatunek wymarły w naturze. Niegdyś kwitła w Lubelszczyźnie i Wielkopolsce. Jest ona wpisana do Polskiej czerwonej księgi roślin.
Kwiaty sasanki  składają się zwykle z 6 lub 7 fioletowych płatków z zewnątrz gęsto owłosionych. Środek kwiatu wypełnia kilkadziesiąt złocistożółtych pręcików, otaczających skupione w samym centrum słupki. Po przekwitnieniu sasanka tworzy ozdobne, puszyste owocostany, podobne wyglądem do owocostanów powojników.
Sasanki lubią glebę lekką, piaszczystą, wapienną. Stanowisko słoneczne.
Sasanki są w pełni mrozoodporne oraz tolerują suszę.
Co parę lat powinniśmy odmłodzić sasanki wykopując stare kępy i dzieląc je na mniejsze.
Sasanki są roślinami leczniczymi ale także trującymi. Ziele sasanki stosowano jako środek uspokajający.

Sasanka - piękno w czystej postaci
Sasanka – piękno w czystej postaci
Kwiat sasanki
Kwiat sasanki

 

Related posts

One Thought to “Sasanki – kwiaty to czy zioła”

  1. Ula

    Uwielbiam te dzwonkowate kwiaty. Mają nie tylko piękny kolor, ale również kształt. Także mam je w skalniaku, tam prezentują się doskonale 🙂

Leave a Comment