Odciąż swój garaż dzięki domkowi narzędziowemu

Domek narzędziowy przyda się w każdym ogrodzie. Pomieści nie tylko sprzęt i narzędzia, ale też meble ogrodowe czy nawozy. Czym kierować się przy jego wyborze?

Zapasowy zestaw kół, rowery, narzędzia, meble ogrodowe, grill i masa nieużywanych aktualnie sprzętów… To wszystko trafia do garażu, a w wraz z każdym kolejnym przedmiotem zaczyna w nim brakować miejsca. W pewnym momencie nawet wjechanie autem staje się dużym problemem – nie mówiąc już o znalezieniu potrzebnych sprzętów. To najlepszy powód, by zainwestować w domek narzędziowy.

Tym bardziej, że zakup najmniejszego i najprostszego modelu to koszt nieprzekraczający 2 tysięcy złotych, a wybór domków jest naprawdę szeroki. Postawienie takiego obiektu, o ile nie będzie na stałe przytwierdzony do podłoża i będzie odpowiednich wymiarów nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłaszania tego faktu w do urzędu.

Fot. drewniany domek narzędziowy Aster
Fot. drewniany domek narzędziowy Aster

Drewniany, metalowy czy z tworzywa?

Materiał najczęściej wykorzystywany do produkcji domków narzędziowych to drewno. Najpopularniejsze są modele sosnowe, które cechują się niską ceną i stosunkowo dużą wytrzymałością na wilgoć oraz zmiany temperatur. Domki drewniane wyróżnia uniwersalny design – dobrze komponują się zarówno z tradycyjnymi, jak i nowoczesnymi ogrodami. O ogromnej różnorodności domków narzędziowych można się przekonać w sklepie Ogrodosfera.pl. Wybierając jeden z nich, warto pamiętać, że wymagają one regularnego olejowania lub bejcowania.

Fot. Brązowy metalowy domek Yardmaster
Fot. Brązowy metalowy domek Yardmaster

Mniejszą popularnością cieszą się domki narzędziowe wykonane z metalu – najczęściej z ocynkowanej blachy, rzadziej z nierdzewnej lub aluminium. Ich zaletą jest odporność na wilgoć (o ile wybierzesz dobrej jakości model) oraz brak konieczności częstego konserwowania. Wady? Specyficzny design, który niezbyt dobrze pasuje do klasycznych ogrodów, ale dobrze sprawdza się w nowocześnie zaaranżowanych przestrzeniach.

Poza tym dostępne są domki wyprodukowane z tworzyw sztucznych. Są właściwie bezobsługowe (nie wymagają mycia częściej niż raz w roku) i doskonale radzą sobie w zetknięciu z wilgocią, upałem, mrozem i promieniowaniem słonecznym. Nie wyglądają jednak tak dobrze, jak modele drewniane i nie mogą być eksponowanym elementem ogrodu.

Fot. Plastikowy domek narzędziowy Fusion 757 marki Keter
Fot. Plastikowy domek narzędziowy Fusion 757 marki Keter

Rozmiary domku narzędziowego

Wielkość domku powinna być uzależniona od twoich potrzeb – tego, ile sprzętów zamierzasz w nim przechowywać. Najmniejsze modele mają powierzchnię dwóch metrów kwadratowych i wysokość 1,8 metra, podczas gdy największe mogą mieć kilkanaście metrów kwadratowych i wysokość nie ma, 2,5 metra. Niektóre domki producenci wzbogacili ponadto w pergolę, drewutnię lub werandę, na której możesz ustawić fotele, grill lub leżaki.

Wymiary domku są też ważne, gdy zależy ci na szybkości i braku rozbudowanych formalności. Jeśli ten będzie odpowiednich wymiarów, możesz postawić go na działce bez uzyskiwania pozwolenia i zgłaszania tego faktu w nadzorze budowlanym. Warunki? Domek nie może być stale związany z podłożem, a jego powierzchnia nie powinna przekraczać 25 (w mieście) lub 35 (na wsi) metrów kwadratowych. Ważna jest też wysokość obiektu, która nie może być większa niż 5 metrów przy spadzistym dachu lub 4, jeśli domek ma dach płaski. Nie bez znaczenia jest zagęszczenie domków. Bez pozwolenia możesz postawić tylko dwa obiekty na każde 500 metrów kwadratowych działki.

W poniższym filmie przedstawiony został montaż ukazanego wcześniej na zdjęciu domku Keter Fusion 757:

Related posts

Leave a Comment